اتفاقات مهم بورسی در هفته اینده

اتفاق مهم بورسی در هفته اینده

نخستین روز زمستان بود که سازمان خصوصی‌‌‌سازی با انتشار خبر تصویب بزرگ‌ترین واگذاری تاریخ بورس از عرضه باقی‌مانده سهام دولت در هلدینگ پتروشیمی خلیج‌‌‌فارس در میانه دی‌‌‌ماه خبر داد. هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس، در مجموع حدود ۴۰‌درصد تولید صنعت پتروشیمی کشور را در اختیار دارد و سال گذشته بیش از سه‌میلیارد دلار صادرات داشته است.  روز گذشته سازمان خصوصی‌‌‌سازی نشستی خبری در این خصوص ترتیب داد و به تشریح روند این واگذاری بزرگ بورسی پرداخت.

حسین قربان‌‌‌زاده، رئیس سازمان خصوصی‌‌‌سازی در این نشست خبری گفت: «بخشی از سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج‌‌‌فارس که در اختیار دولت قرار دارد، در لیست واگذاری‌‌‌ها قرار گرفته و قرار است در سه بلوک یک، دو و ۱۵‌درصدی در بازار سهام عرضه شود.

وی با اشاره به گستردگی و بزرگی هلدینگ خلیج‌‌‌فارس به لحاظ تعدد شرکت‌های تابعه گفت:جلسات مختلفی با وزیر اقتصاد و معاون اول رئیس‌‌‌جمهور درباره واگذاری هلدینگ خلیج‌‌‌فارس برگزار شد. همچنین در ستاد اقتصادی دولت به ریاست رئیس‌‌‌جمهور موضوع واگذاری شرکت‌های دولتی از جمله هلدینگ خلیج‌‌‌فارس بررسی و مجوز آن صادر شد.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: دو بلوک یک و دو ‌درصدی سهام هلدینگ خلیج‌‌‌فارس به صورت نقدی و سهم یک‌درصدی آن بدون اضافه ارزش و بلوک دو‌درصدی با پنج‌درصد اضافه ارزش، شنبه و یکشنبه هفته آینده (یازدهم و دوازدهم دی ماه) در بازار سرمایه عرضه می‌شود. همچنین سهم بلوک ۱۵‌درصدی دولت با ۳۰‌درصد اضافه ارزش بر اساس قیمت پایه که از نرخ روز تابلوی بازار سرمایه تعیین خواهد شد، به متقاضیان عرضه می‌شود.

ارزش سهام فارس در بورس در حال حاضر حدود ۳۲۰‌میلیارد تومان است. اگر این معامله شکل بگیرد، بزرگ‌ترین عرضه بورس سازمان خصوصی‌‌‌سازی به لحاظ ارزش ریالی خواهد بود.» وی پیش‌تر نیز گفته بود: «بلوک ۱۵‌درصدی هلدینگ پتروشیمی‌‌‌ خلیج‌‌‌فارس اگرچه غیرکنترلی است، اما مدیریتی محسوب می‌شود و بنابراین، ۳۰‌درصد به قیمت پایه اضافه خواهد شد.

همچنین این سازمان در مورد نحوه تعیین قیمت پایه مکلف است در خصوص سهام شرکت‌های بورسی، قیمت تابلو در روز عرضه را ملاک قرار دهد البته به شرطی که از قیمت تابلو در روز تصویب هیات واگذاری کمتر نباشد. این شرط هم به این دلیل است که با هدف کاهش قیمت پایه، پس از تصویب هیات واگذاری اقدامی صورت نگیرد.» بر اساس اطلاعیه منتشر شده روی تارنمای سازمان خصوصی‌‌‌سازی تاریخ عرضه بلوک ۱۵‌درصدی صنایع پتروشیمی خلیج‌‌‌فارس چهارشنبه ۱۵ دی‌‌‌ماه اعلام شده است.

رئیس سازمان خصوصی‌‌‌سازی ۴۰‌درصد سهامداران هلدینگ خلیج‌‌‌فارس را دارندگان سهام عدالت عنوان و اظهار کرد: امیدواریم با واگذاری این بخش از سهام دولت، به کارآمدی شرکت افزوده شود. هلدینگ خلیج‌‌‌فارس به‌رغم تحریم‌ها، بیش از ۱۰۰‌درصد رفع تعهد ارزی داشته است.

بر اساس اطلاعات مندرج در تارنمای سازمان خصوصی‌‌‌سازی، تعداد کل سهام قابل واگذاری بلوک یک‌درصدی که قرار است ۱۱ دی‌‌‌ماه عرضه شود، ۲‌میلیارد و ۸۷۰‌میلیون سهم و قیمت پایه هر سهم ۹۹۶۰ ریال اعلام شده است. به این ترتیب ارزش پایه کل سهام قابل واگذاری در این بلوک، ۲۸‌هزار و ۵۸۵‌میلیارد و ۲۰۰‌میلیون ریال خواهد بود.  تعداد کل سهام قابل واگذاری بلوک یک‌درصدی که قرار است ۱۲ دی‌‌‌ماه عرضه شود، ۵‌میلیارد و ۷۴۰‌میلیون سهم و قیمت پایه هر سهم ۱۰۴۶۰ ریال اعلام شده است. به این ترتیب ارزش پایه کل سهام قابل واگذاری در این بلوک، ۶۰‌هزار و ۴۰‌میلیارد و ۴۰۰‌میلیون ریال خواهد بود.

منبع :tejaratnews

admin
دی ۹, ۱۴۰۰