منبع تغذیه یا پاور کامپیوتر

منبع تغذیه یا پاور کامپیوتر چیست؟

یکی از مهمترین اجزای یک رایانه منبع تغذیه ی آن می باشد زیرا این قطعه در رایانه وظیفه برق رسانی به  قطعات کامپیوتررا بر عهده دارد. پاور کامپیوتر، نوسان برق را كنترل و از آسيب رسيدن به اجزاي رايانه جلوگيري ميكند.

این قطعه در قسمت پشت کیس نصب می‌شود. در پشت منبع تغذیه یک فن وجود دارد که هوا را از پشت سیستم به بیرون می‌فرستد. روش کار منبع تغذیه تبدیل ولتاژAC  به ولتاژهای متفاوت DC می باشد. دسته‌های بزرگ سیم‌های رنگی وجود دارد. کانکتورهای انتهای سیم‌ها به قطعات مختلف داخل سیستم متصل می‌شود تا برق مورد نیاز آنها تامین شود. بعضی از این کانکتورها برای اتصال به مادربرد طراحی شده‌اند و برخی دیگر دارای کانکتورهای سازکار با فن ها، هارددیسک ها و درایو نوری هستند.

منبع تغذیه چه وظیفه‌ای دارد؟

منبع تغذیه وظیفه دارد تا انرژی الکتریکی مورد نیاز قطعات کامپیوتر را تامین کند. منبع تغذیه جریان متناوب شهری را به جریان مستقیم مورد نیاز قطعات تبدیل می‌کند. این جریان متناوب می‌تواند ۱۱۰ تا ۱۱۵ یا ۲۲۰ تا ۲۳۰ ولت باشد. منبع تغذیه این جریان متناوب را به جریان‌های مستقیم ۳.۳ ولت، ±۵ ولت و ±۱۲ ولت تبدیل می‌کند . ولتاژهای ۵ و ۳.۳ معمولاً در مدارات دیجیتالی و ولتاژ ۱۲ در قطعاتی مانند موتورهای هارد دیسک‌ها، فن‌ها و … که به ولتاژ بالاتر نیاز دارند استفاده می‌شوند.

واحد اندازه‌گیری منبع تغذیه چیست؟

مهمترین واحدی که هنگام خرید یک منبع تغذیه مورد توجه قرار می‌گیرد میزان توان واقعی و حداکثر توان آن بر حسب وات  است. توان واقعی مقدار توانی است که یک منبع تغذیه می‌تواند به صورت عادی تولید کند و حداکثر توان آن میزان  توانی است که آن منبع تغذیه می‌تواند در حداکثر توان گرفته شده از آن تولید کند.در زیر فهرستی از برخی از این موارد ارائه شده است.

 • پردازنده ها: بین 80 تا 110 وات؛

 • هارد دیسک: 15 تا 30 وات؛

 • ماژول های رم: بین 10 تا 15 وات (یا بیشتر در رم های جدید)؛

 • مادربرد یا شاسی: بین 50 تا 150 وات

 • درایورهای نوری و یا دی وی دی رایترها: 20 تا 30 وات؛

 • فن ها و سایر تجهیزات جانبی: 3 تا 10 وات؛

اسلات های توسعه بسته به نوع سخت افزار نصب شده : 5 تا 150 وات

اجزای داخلی منبع تغذیه

 • Line Filter یاEMI :این قطعه از ورود و خروج فرکانس های اضافی جلوگیری می کند. این جریانات ناخواسته در زمان سوئیچینگ ها و یا چرخش موتورهای الکتریکی به وجود می آیند.

 • Input Capacitor  :این قطعه سطح ولتاژ ورودی و خروجی را تنظیم و کنترل می کند.

 • Power switching :این بخش هنگامی که سیستم شروع به کار می کند و یا خاموش می شود، ولتاژ خروجی را کنترل می کند.

 • Transformer : وظیفه این قطعه تغییر سطح ولتاژ میباشد.

 • Output Diodes  :این قطعه یک دیود است که وظیفه آن یکسوسازی جریان برق است. همچنین در برخی از اوقات جریان برق را قطع می کند.

 • Output Filter   : این قطعه در زمان روشن بودن سیستم به ذخیره انرژی می پردازد و زمانی که سیستم خاموش می شود، آن را به ترانزیستورها انتقال می دهد

 • Heat Sink : در زمان روشن بودن منبع تغذیه انرژی زیادی تبدیل به گرما می شود. دفع این گرما به وسیله فن و سینک های گرمایی صورت می گیرد.

انواعی از  کانکتورها یا سوکت ها :

کانکتور Molex:این کانکتورها برای قطعات قدیمی کامپیوتر ها استفاد میشه و امروزه دیگر از این سوکت استفاده نمیشود

کانکتور SATA:قطعاتی مانند هارد و دی وی دی رایتر ها از  این کانکتورها  برای تامین برق موردنیاز استفده میکنند. امروزه حداقل 4 عدد از این کانکتور برای یک سیستم مورد نیاز است.

کانکتور 4+20 پین: این کانکتورها به مادربرد وصل میشه و برق مورد نیاز مادربرد از این طریق تامین میشود..

کانکتور 4+4 پین: کاربرد این کانکتور برای تامین توان مورد نیاز پردازنده است.

کانکتور 8 پین PCI: این کانکتور برای اتصال به کارت گرافیک های قدرتمندی به کار می رود که توان مصرفی بالایی نسبت به سایر محصولات دارند

انواع طراحی پاور کامپیوتر:

پاور ها به سه دسته کلی پاور غیرماژولار، پاورماژولار و پاور نیمه ماژولار دسته بندی میشوند

پاور غیر ماژولار: پاورهایی هستند  که در پشت آن‌ها تعداد زیادی کابل وجود داشته که در انتهای خود کانکتور داشته باشند قیمت این پاورها نسبت به دو دسته ی دیگر کمتر است اما در این مدل، کابل‌ها در جلوی فن‌ها قرار دارند و از عبور جریان هوا کمی جلوگیری میکنند و باعث افزایش دما و در نتیجه کم شدن طول عمر کامپیوتر میشود

پاور ماژولار: در این مدل  می‌توانید کابلی را که نیاز ندارید از دستگاه جدا کنید .همپنین پاور ماژولار دارای تعداد کابل های کمتر است که باعث عملکرد بهتر کامپیوتر میشود اما بخاطر اتصال و جدا شدن مداوم کابل‌ها به دستگاه اممکن است کابل‌ها سریع‌تر از حالت معمول خراب شوند

پاور نیمه ماژولار: این مدل ترکیبی از پاور ماژولار و نیمه ماژولار است .یکی از مشکلات این پاور ثابت بودن طول کابل پاور است.بر روی پاور نیمه ماژولار کابل 24 پین مادربرد و EPS سی پی یو از قبل نصب‌شده است.

انواع پاور کامپیوتر:

پاورAT:منابع تغذیۀ AT از نظر ساختاري مشابه هم هستند و قابليتهاي يكسان دارند و تنها از نظر شكل، اندازه و توان خروجي با هم متفاوت اند 1.نوع برجي يا ايستادۀ سيستمهاي AT 2.نوع روميزي سیستمAT  است. 3. نوع AT Baby  كه كوچك‌تر از نوع اول و دوم است  و منبع تغذيۀ آن نيز كوچك است.

پاور ATX: پاور ATX +3.3 ولت ولتاژ را ارائه می دهد و از کانکتورهای ۲۰ پین به عنوان کانکتور پاور اصلی استفاده می کند.پاور ATX از ویژگی soft-off استفاده می کنند که به نرم افزار اجازه می دهد تا پاور را خاموش کند.

پاور ATX12V:پاورهای ATX12V v1.0 نسبت به پاورهای ATX دارای یک کانکتور +۱۲ ولت ۴ پینه است تا به طور انحصاری برق را به پردازنده تحویل دهد و یک کانکتور کمکی ۶ پینه +۳٫۳ ولت با ولتاژ +۵ را ارائه می دهد.پاورهای ATX12V v1.3   دارای کانکتور SATA 15 پینی بودند. در پاور ATX12V v2.0 کانکتور پاور اصلی  از ۲۰ پین به ۲۴ پین تغییر کرد و کانکتور انحصاری ۶ پینه پاور حذف شد.  ویژگی پاورهای ATX12V v2.1 و v2.2 کارایی مورد نیاز را افزایش داد و سایر بهبودها را نیز اعطا نمود.

پاور EPS12V, SFX12V و غیره:پاور EPS12V از کانکتور پاور پردازنده ۸ پینی به علاوه کانکتور ۴ پینه ATX12V استفاده می کند. پاور EPS12V در مادربوردهای دسکتاپ که دارای کانکتور پاور پردازنده ۸ پینه EPS12V هستند کاربران را قادر می سازد تا پاورهای EPS12V را انتخاب کنند و. SFX12V، LFX12V و TFX12V پاورهایی هستند که دارای اندازه کوچکتری هستند

نشانه های خرابی منبع تغذیه:

1. روشن نشدن سیستم

2. ریست شدن سیستم

3. هنگ کردن سیسنم

4.کم شدن کارایی سیستم

5. روشن و خاموش شدن خود به خود سیستم

6. صدای نابهنجار و مداوم از پشت کیس

7.بوی سوختگی و دود

برندهای برتر  موجود در ایران:

 EVGA

CORSAIR

GREEN

DEEPCOOL

COOLERMASTER

ENERMAX

سوالات متداول

بهترین توان برای منبع تغذیه چقدر است؟

این مقدار به کار انجام شده توسط رایانه و یا سرور بستگی دارد. هر چه قطعات پر مصرفتری بر روی رایانه و یا سرورمان استفاده شود، توان منبع تغذیه بالاتری مورد نیاز است.

 

مزیت منبع تغذیه اضافه یا دوبل چیست؟

مزیت این کار آن است که در صورت از کار افتادن و یا خارج شدن پاور اصلی از مدار، منبع تغذیه جایگزین وارد مدار شده و سرور بدون مشکل به کار خود ادامه میدهد. تعداد پاور میتواند دو تا هشت مورد بسته به نوع سرور و شرایط کاری باشد.

 

منبع تغذیه هات پلاگ  چیست؟

منبع تغذیه نصب گرم یا Hot Plug Power به نمونه ای از پاور گفته می شود که امکان خارج ساختن آن در هنگام روشن بودن سرور وجود دارد.

admin
فروردین ۲۳, ۱۴۰۰