انویدیا با قدرتمندترین ابر رایانه هوش مصنوعی جهان در حال تهیه نقشه سه بعدی از جهان است.

انویدیا ابر رایانه جدیدی را با عملکرد هوش مصنوعی خارق العاده راه اندازی می کند.انویدیا ابر رایانه ای جدید را که سریعترین بار در جهان برای بارهای هوش مصنوعی در مرکز ملی علمی تحقیقاتی انرژی (NERSC) در کالیفرنیا است ، شلیک کرد.

این ابر رایانه به نام Saul Perlmutter از اخترفیزیکدان نامگذاری شده است و در ابتدا وظیفه دارد با استفاده از پردازنده های گرافیکی 6000+ Nvidia A100 Tensor Core موجود ، جاه طلبانه ترین نقشه سه بعدی جهان را مشاهده کند.

در حالت فعلی ، Perlmutter قادر به ارائه تقریباً چهار exaFLOPS عملکرد هوش مصنوعی است ، که به گفته انویدیا “سریعترین سیستم روی کره زمین با استفاده از هوش مصنوعی ریاضی با دقت 16 و 32 بیتی است.عملکرد آن بعنوان بخشی از “فاز دو” ، با معرفی tranche دوم از هسته های پردازنده ، بیشتر تقویت می شود.پس از تکمیل سیستم ، انتظار می رود که در پنج ابررایانه برتر در رتبه بندی Top 500 قرار گیرد ، که عملکرد کلی را با استفاده از معیار High Performance Linpack (HPL) ارزیابی می کند. 

ابر رایانه انویدیا

طبق گفته انویدیا ، بیش از 7000 محقق سیستم Perlmutter را به کار می اندازند و ده ها برنامه با هدف پیشرفت اخترفیزیک و علوم اقلیمی قبلاً آماده شده انددر یک پروژه ، ابر رایانه به جمع آوری بزرگترین نقشه سه بعدی جهان مرئی تا به امروز کمک خواهد کرداین داده ها را از ابزار طیف سنجی انرژی تاریک (DESI) پردازش می کند ، نوعی دوربین کیهانی که می تواند در یک زمان 5000 کهکشان را ثبت کند.

محققان به سرعت پردازنده های گرافیکی Perlmutter برای گرفتن ده ها نوردهی از یک شب نیاز دارند تا بدانند که DESI را شب بعد کجا نشان دهند.

آماده سازی داده های یک ساله برای انتشار در سیستم های قبلی هفته ها یا ماه ها به طول می انجامد ، اما پرلموتر باید به آنها کمک کند تا ظرف چند روز این کار را انجام دهندامید این است که نقشه جهان ، پس از تکمیل ، به محققان کمک کند تا در مورد انرژی تاریک ، نیرویی که در گسترش سریع و شتابان جهان است ، بیشتر بدانندکشف انرژی تاریک در سال 2011 جایزه نوبل را به ساول پرموتر داد.سایر پروژه هایی که قرار است روی دستگاه پرلموتر اجرا شوند اهداف مشابه بلند پروازانه ای دارند.

تعدادی از آنها از ویژگیهای منحصر به فرد هسته های تنسور در A100 برای شبیه سازی فعل و انفعالات بین اتمها استفاده می کنند ، که قبلاً غیرممکن بود.این کار می تواند با کشف روشهای بالقوه برای تولید باتری های کارآمدتر ، سوخت های زیستی و موارد مشابه ، در زمینه علوم مواد اثبات کننده باشد.

منبع :techradar