اپل ممکن است اینتل را رها کند، زیرا برای عرضه تراشه های مک و آیفون 3 نانومتری آماده می شود

ممکن است در اوایل سال 2023 بیاید

علیرغم اینکه اینتل می بالد که تولید تراشه های 3 نانومتری (3 نانومتری) TSMC را محدود می کند، اپل اخیراً چیز دیگری را فاش کرد زیرا نقشه راه این غول فناوری نشان می دهد که با عرضه تراشه های مک و آیفون در سال 2023 از اینتل جلوتر است.

شایعات حاکی از آن است که 3 نانومتری می‌تواند به چهار هسته مجهز شود که در مجموع 40 هسته پردازنده در هر تراشه وجود دارد. سه نسخه از تراشه نسل سوم وجود خواهد داشت که بنا بر گزارش‌ها با نام‌های رمز «Ibiza»، «Lobos» و «Palma» شناخته می‌شود.

به گفته منابعی از The Information، شایعه شده است که اپل کار بر روی نسل دوم و سوم تراشه های مک را آغاز کرده است، که انتظار می رود جایگزین M1 (اولین پردازنده مک توسعه یافته توسط اپل پس از دور شدن از اینتل) شود. این منابع همچنین ادعا می‌کنند که پردازنده‌های اپل می‌توانند از تراشه‌های خود اینتل برای رایانه‌های شخصی مصرف‌کننده بهتر عمل کنند.

تجزیه و تحلیل: اینتل در بازار در حال مبارزه است

شایعاتی در مورد پذیرش فرآیند تولید TSMC 3 نانومتری توسط اپل و اینتل برای اولین بار در اوایل سال جاری منتشر شد، اگرچه گزارش اصلی بیان می کند که آنها برای تولید انبوه در سال 2022 آماده خواهند شد. در ابتدا، منابع نیکی آسیا و اینتل اظهار داشتند که اینتل حجم بیشتری از تراشه ها را خریداری کرده بود.

اما اکنون با شایعاتی مبنی بر اینکه اپل محصولات خود – iPad، MacBook و iPhones – را با تراشه‌های نسل دوم و سوم عرضه می‌کند، می‌تواند برای اینتل دردسر ایجاد کند.

اینتل قبلاً برای ادامه تولید با تولیدکنندگان آسیایی مانند TSMC و سامسونگ مشکل داشته است. این شرکت آمریکایی با فرآیند تولید 7 نانومتری دست و پنجه نرم کرد – چه رسد به 5 یا 3 نانومتر – و در عوض مجبور است به تراشه های ساخته شده توسط همان رقبا تکیه کند. همچنین تأخیر تراشه‌های زئون نسل بعدی Sapphire Rapids که مبتنی بر فناوری 10 نانومتری هستند را تأیید کرد.