بازگشت معاملات بورس به مسیر صعودی در صورت رفع محدودیت‌ها

بازگشت معاملات بورس

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در صورت رفع ابهامات نرخ ارز، شاخص بورس دوباره مسیر صعودی خود را از سر می‌گیرد، گفت: بورس در بلندمدت بازدهی بیش‌تری را نسبت به دیگر بازارها در اختیار سهامداران قرار می‌دهد اما روند بازار را در کوتاه‌مدت نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

یاور میرعباسی به روند فعلی معاملات بورس و ریسک‌های تهدیدکننده این بازار تاکید کرد و افزود: در صورت تداوم روند افزایشی نرخ سود بین بانکی و نیز نرخ سود سپرده، طبیعی است که بسیاری از سهامداران و سرمایه گذاران، نقدینگی‌های سرگردان خود را به سمت سرمایه‌گذاری در بازاری پیش ببرند که بتوانند بازده معقولی را همراه با ریسک کمتر یا بدون ریسک کسب کنند.

وی به رابطه معکوس نرخ بهره با ارزش دارایی‌ها اشاره کرد و اظهار داشت:‌ با توجه به نوسان حاکم در بازار، تداوم افزایش نرخ بهره در بازار می‌تواند به عنوان منشا جدی ریسک معاملات بورس تلقی شود.

میرعباسی به دیگر ریسک معاملات بورس تاکید کرد و گفت: از طرف دیگر افزایش نرخ اوراق در شرایطی انجام شد که انتشار آن در بازار روند افزایشی را در پیش گرفته است، در صورت تداوم این روند بخشی از نقدینگی که قرار بود به سمت سهام حرکت کند به طور حتم وارد سرمایه گذاری در اوراق می شود که طبیعتا این اتفاق در کنار افزایش نرخ بهره، عاملی برای ریسک بازار خواهد بود.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه اکنون نمی‌توان اعلام کرد که مذاکرات سبب ایجاد چه تغییراتی بر نرخ ارز خواهد شد، گفت: مشخص نیست که محدودیت‌های صادرات و واردات به چه شکل، تحت تاثیر مذاکرات قرار بگیرند که همین موضوع سبب نااطمینانی در روند نرخ ارز و آینده قیمت دلار در بازار سرمایه می‌شود.

همچنین با اشاره به اینکه کنترل قیمت ارز در بازار به عنوان هدف اساسی تیم جدید بانک مرکزی تلقی می‌شود؛ گفت: این امر باعث ایجاد خوش‌بینی‌هایی در مورد قیمت ارز شده است، اگر اتفاقی در زمینه برجام رخ دهد مسوولان حاضر در بانک مرکزی می‌توانند گام مهمی را در کنترل نوسان نرخ بردارند که این امر، ریسک معاملات بازار سرمایه را در شش ماه آینده کنترل خواهد کرد.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه معاملات بورس تا پایان سال می تواند چه میزان بازدهی را در اختیار سهامداران قرار دهد یا خیر، افزود: با توجه به گذشت حدود هشت ماه از آغاز سال ۱۴۰۰ بنابراین با توجه به نوسان ایجاد شده در بازار سهام و متغیرهای تاثیرگذار بر معاملات بورس، پیش بینی کوتاه‌مدت برای آینده این بازار بسیار سخت و دشوار است.

وی با تاکید بر اینکه در صورت رفع محدودیت‌های پیش‌بینی شده برای نرخ ارز، معاملات بورس به روند تعادلی باز می‌گردد و مسیر صعودی خود را دوباره از سر می گیرد، گفت: در این زمان به دلیل حفظ ارزش پول سهامداران از طریق هماهنگی سرمایه آنها با متغیرهای اقتصادی، بازدهی بیشتر از دارایی‌های مالی در اختیار سهامداران قرار می گیرد، شاید این اتفاق در کوتاه مدت رخ ندهد اما بازار سرمایه در بلندمدت از موقعیت بهتری نسبت به سایر بازارها برخوردار خواهند شد.

میرعباسی اظهار داشت: اقبال بازار در نیمه دوم سال به سمت سهامی پیش می‌رود که دارای بنیادی مثبت هستند و ضمن تحلیل و سودآوری معقول از جذابیت زیادی برای سهامداران برخوردارند.وی افزود: سهام پالایشی، پتروشیمی، فلزات اساسی در کانون توجه قرار می گیرند و نقدینگی بیشتری را از سوی سهامداران به خود اختصاص خواهند داد.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه؛ تقریبا همه افراد باتجربه در بورس معتقدند که افراد نباید در سبد بورسی خود تنها یک سهم داشته باشند چون این کار ریسک بالایی دارد. هر چقدر هم که شما از یک سهم مطمئن باشید باز هم نمی توانید به دقت پیش بینی کنید که چه اتفاقی برای آن خواهد افتاد.

admin
آبان ۹, ۱۴۰۰