بحران کمبود CPU و GPU تا سال 2023 ادامه خواهد داشت

بحران کمبود CPU و GPU

مدیر عامل اینتل ، پت جلسینگر ، ادعای جسورانه ای کرد و در مصاحبه اخیر خود با CNBC اظهار داشت که کمبود پردازنده گرافیکی و کارت گرافیک تا 2023 می تواند ادامه داشته باشد.

گلسینگر معتقد است که در حالی که کمبودهای نیمه رسانایی که صنعت فناوری را تحت تأثیر قرار داده است به مرور زمان بهبود می یابد ، او فکر نمی کند “تعادل عرضه و تقاضا تا سال 2023” وجود داشته باشد. او همچنان نسبت به افزایش فروش رایانه های شخصی خوشبین است ، اما معتقد است که این روند در آینده ادامه خواهد داشت.

لیزا سو، رئیس و مدیر عامل AMD نیز موافق است که کمبود امسال برطرف نخواهد شد، اما پیشنهاد می‌کند “در سال 2022 بهتر شود.” اگرچه او همچنین هشدار می دهد که در حالی که وضعیت به آرامی بهبود می یابد، ما نباید به یک راه حل فوری امیدوار باشیم.

صرف نظر از این، هیچ یک از این پیش‌بینی‌ها عینی نیستند زیرا بر اساس حدس و گمان صنعت هستند. بنابراین باید منتظر بمانیم و ببینیم این کمبود نیمه هادی واقعا چقدر طول می کشد.

تجزیه و تحلیل: چه چیزی باعث کمبود می شود؟

اجماع عمومی این است که کمبود تراشه های مداوم با همه گیری  کرونا آغاز شده است. عوامل عمده ای از آن ناشی می شود ، مانند بسته شدن سایت های تولید به دلیل دستورات بهداشتی ، همراه با افزایش گسترده تقاضا برای محصولات فناوری به دلیل قرنطینه جهانی ، کارگران مجبور به کار از خانه می شوند.

کاهش همه جانبه نیروی کار ویران کننده است زیرا تولیدکنندگان مانند TSMC ، بزرگترین ریخته گری نیمه هادی جهان که غول های فناوری جهانی مانند AMD ، اپل ، Nvidia و غیره را تامین می کند ، تحت تأثیر قرار می دهد.

چین اخیراً ماینینگ ارزهای دیجیتال را نیز سرکوب کرده است، که احتمالاً می‌تواند در دسترس بودن GPU را بهبود بخشد، اما به طور کلی می‌تواند کمبود نیمه‌هادی‌ها را بدتر کند. تعطیلی اجباری به منظور جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای و محدود کردن قیمت حامل های انرژی است ، اما تعلیق مستقیم تامین کنندگان انرژی در کارخانه های تولیدی در درازمدت به طور کامل به تولید CPU و GPU آسیب می رساند.