بیت کوین

بیت کوین چیست؟

بیت کوین که با نماد BTC نمایش داده میشود کار خود را از ابتدای سال 2009 بصورت عمومی آغاز کرد. بیت کوین ( bitcoin) ، یکی از انواع کریپتو کارنسیها ( cryptocurrency ) یا همان ارزهای دیجیتال بوده که به صورت غیر متمرکز در بستر شبکه بلاک چین فعالیت می‌کند. به زبان عامیانه بیت کوین یک ارز دیجیتال است که از کدهای کامپیوتری ساخته شده است. بیت کوین با هیچ عنصر فیزیکی مانند سکه یا اسکناس کاغذی مطابقت ندارد و ارزش آن به عوامل مختلفی از جمله میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد.

برخلاف ارزهای فیات که توسط یک نهاد مرکزی صادر و نظارت می‌شود، بیت کوین به صورت توزیع شده است و با استفاده از یک دفترکل توزیع شده کار می‌کند که به آن بلاکچین گفته می‌شود. بیت کوین اولین رمزارز معرفی مبتنی بر بلاکچین شده و اولین ارز دیجیتالی است که با محبوبیت بسیار زیاد و موفقیت قابل توجه مواجه شد.

از جمله ویژگی‌هایی که باعث محبوبیت بیت کوین شده این است که تمام ویژگی‌های پول‌های واقعی مانند قابلیت خرید کردن ، سرمایه گذاری ، انتقال ارزش و … را دارد .از سوی دیگر با توجه به استفاده از فرآیندهای ریاضی بسیار پیچیده در استخراج این ارزهای دیجیتالی بسیار امن تر از پول‌های رایج عمل کرده و از درجه امنیت به مراتب بالاتری برخوردار می‌باشند.

برای به دست آوردن بیت کوین باید آن را اصطلاحا استخراج (Mine) کرد و یا بیت کوین را از افرادی خریداری کرد که استخراج را انجام داده‌اند.

هدف از بیت کوین چیست؟

 •  • ساخت یک سیستم پول نقد بدون اعتماد (یعنی بدون وجود یک نهاد واسط مثل بانک مرکزی)

 •  • کاهش هزینه تراکنش‌ها

 •  • حذف شخص ثالث واسط در مبادلات که در شکل سنتی پول به شکل بانک و دیگر نهادهای مرتبط، وجود دارد و مورد نیاز است.

بلاکچین

بیت کوین شبکه ای است که با پروتکل معروف به زنجیره بلوک کار می کند. هر زنجیره بلوکی مشخص شامل یک زنجیره واحد از اطلاعات گسسته است که به ترتیب زمانی مرتب شده اند. در اصل این اطلاعات می تواند هر رشته 1 و 0 باشد ، به این معنی که می تواند شامل ایمیل ، قرارداد ، عنوان زمین یا معاملات اوراق قرضه باشد. از نظر تئوری ، هر نوع قرارداد بین دو طرف می تواند بر روی بلاکچین برقرار شود به شرطی که هر دو طرف در مورد قرارداد توافق کنند. این امر هرگونه نیاز شخص ثالث درگیر در هرگونه قرارداد را از بین می برد. این دنیایی از فرصت ها از جمله محصولات مالی نظیر به نظیر مانند وام یا پس انداز غیرمتمرکز و حساب های چک را باز می کند ، جایی که بانک ها یا هر واسطه ای بی ربط هستند.

بلاکچین بر مبنای مفهوم توزیع شده بودن (Decentralized) بنا شده است. بلاکچین غیر قابل تغییر است. یعنی زمانی که داده‌ای روی یک بلوک ثبت شد، امکان تغییر آن وجود ندارد.  بلاکچین فناوری پایه‌ای و زیرساختی بیت کوین است. بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده عمومی است که در آن، تراکنش‌ها نسبت به هک امن هستند. یک بلاک کوچیکترین واحد بلاکچین است و ظرفی محسوب می‌شود که همه جزئیات تراکنش‌ها را در خود نگه می‌دارد. یک بلوک چهار فیلد اولیه به صورت زیر دارد:

 • هش بلوک قبلی: این فیلد مقدار هش بلوک قبلی را در بلوک کنونی ذخیره می‌کند و بلوک‌ها به یکدیگر پیوند می‌خورند.

 • داده: داده یک مجموعه تجمیع شده از تراکنش‌های قرار گرفته در یک بلوک است. به بیان دیگر داده مجموعه‌ای از تراکنش‌هایی است که استخراج و اعتبارسنجی شده‌ و در بلوک قرار گرفته‌اند.

 • نانس: در الگوریتم اجماع اثبات کار که بیت کوین از آن استفاده می‌کند، نانس  یک مقدار تصادفی است که برای تغییر دادن مقدار هش مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای استخراج هر بلوک یک مقدار هش خاص قابل استفاده است و نانس پارامتری است که برای تولید این مقدار هش خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • هش: مقدار هش به وسیله انتقال مقدار هش قبلی، داده و نانس از طریق الگوریتم SHA-256 به دست می‌آید. بلاکچین از دسترسی غیرمجاز به وسیله یک تابع هش که به آن SHA-256 گفته می‌شود دور نگه داشته می‌شود.

 •  این الگوریتم امضای دیجیتال بلوک است که یک رشته ورودی را در هر اندازه‌ای می‌گیرد و یک خروجی با اندازه ثابت ۲۵۶ بیت ( 32 بایت) با ۶۴ کاراکتر می‌ دهد.

استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین فرایندی است که طی آن بیت کوین در گردش آزاد می شود. به طور کلی ، استخراج نیاز به حل معماهای دشوار محاسباتی دارد تا بتواند بلاک جدیدی را که به بلاکچین اضافه شده است ، کشف کند.

از سخت افزارهای زیادی برای استخراج بیت کوین می توان استفاده کرد. با این حال ، برخی پاداش بالاتری نسبت به دیگران دارند. تراشه های رایانه ای خاصی ، به نام مدارهای مجتمع مخصوص برنامه (ASIC) و واحدهای پردازشی پیشرفته تر ، مانند واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) ، می توانند پاداش بیشتری کسب کنند.

مزرعه استخراج بیت کوین چیست ؟

مزرعه استخراج بیت کوین به فضای گسترده ای گفته میشود که در ان تعداد زیادی دستگاه استخراج به همراه تیم های راه اندازی, نگهداری و نظارت مستقر می شوند.در این مزارع معمولا سوله های فضای بسته برای قرار دادن دستگاه استخراج, تجهیزات خنک سازی و شبکه استفاده میشود.

سرمایه گذاری در بیت کوین

بسیاری از افرادی که بیت کوین را تأیید می کنند معتقدند که این سیستم پرداخت سریعتر و کم هزینه را برای معاملات در سراسر جهان تسهیل می کند.

اگرچه توسط هیچ دولت یا بانک مرکزی پشتیبانی نمی شود ، اما بیت کوین می تواند با ارزهای سنتی مبادله شود. در واقع ، نرخ ارز آن در برابر دلار سرمایه گذاران و معامله گران علاقه مند به بازی های ارزی را به خود جلب می کند

در واقع ، یکی از دلایل اصلی رشد ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین این است که آنها می توانند به عنوان جایگزینی برای پول ملی و کالاهای سنتی مانند طلا عمل کنند.

محبوب ترین روش جمع آوری ارز ، خرید از صرافی بیت کوین است ، اما روش های بسیار دیگری برای کسب و مالکیت بیت کوین وجود دارد.

مزایای بیت کوین

1.سیال بودن بالاتر نسبت به دیگر رمزارزها

2.پذیرش روزافزون به عنوان یک روش پرداخت

3.مستقل بودن از دولت‌ها و بانک‌های مرکزی

4.زنجیره تامین محدود

5.تراکنش‌های بین ‌المللی آسان‌تر نسبت به ارزهای عادی

6.هزینه تراکنش کمتر

7.ناشناسی و حریم خصوصی در مقایسه با ارزهای فیات

معایب بیت کوین

1. خطرات سایبری

2.کلاهبرداری ها

3.راهگشایی برای فعالیت های غیر قانونی

4.مصرفی انرژی بالا

5.نوسان قیمت بالا

6.گرمایش زمین و اسیب به محیط زیست

7.عدم امکان بازگشت تراکنش

بیت کوین به چه زبان برنامه‌نویسی نوشته شده است؟

شبکه بیت کوین مجموعه‌ای از پروتکل‌ها و استانداردهای شبکه است که مثل بیشتر پروتکل‌ها و استانداردها به زبان‌های طبیعی تعریف شده‌اند.بیت کوین کیوت  موسوم به بیت کوین کور (Bitcoin Core)، پیاده‌سازی مرجع بیت کوین، به زبان ++C نوشته شده است. کلاینت‌های دیگر بیت کوین به زبان‌های دیگری نیز نوشته شده‌اند . محبوب‌ترین آن‌ها زبان‌های برنامه‌نویسی پایتون  و جاوا میباشد.

استخر استخراج بیت کوین چیست؟

دو راه برای استخراج Bitcoin وجود دارد:

 1. 1.پیوستن به استخرهای استخراج بیت کوین : در حالت پیوستن به یک استخر استخراج، شانس شما برای حل معما بیشتر میشود چون جمعی از افراد با تجهیزات سخت‌افزاری قدرتمند در حال حدس زدن جواب هستند. در عوض سهم‌ شما از پاداش بیت کوین، کمتر است.

 2. 2.استخراج به صورت انفرادی: در حالت انفرادی، شما باید به تنهایی برای حل معما تلاش کنید. در اخر اگر موفق به حل معما شوید، تمام پاداش استخراج، به شما تعلق میگیرد. یکی از مهم‌ترین عواملی که باید هنگام بررسی استخراج انفرادی در نظر بگیرید سطح دشواری میباشد. در حال حاضر، سختی شبکه به اندازه‌ای افزایش یافته است که احتمال موفقیت به صورت انفرادی، تقریباً صفر است. بنابراین روش زیاد توصیه نمیشود.

قدرت استخر استخراج نباید بیش از 51٪ از قدرت هش شبکه باشد. زمان  تصمیم‌گیری در مورد استخر استخراج، باید نحوه تقسیم پرداخت‌های هر استخر و هزینه عضویت را ارزیابی کنید. برخی از استخرها، 1 تا 10 درصد از درآمد را به عنوان پاداش از شما دریافت می‌کنند. هرچه قدرت سخت افزار شما بیشتر باشد، سهامی که به شما تعلق می‌گیرد بیشتر می‌شود و در نتیجه سهم شما از پاداش Bitcoin هم بیشتر می‌شود.

ذخیره BTC در کیف پول بیت کوین

قبل از خرید بیت کوین، به فضایی برای نگهداری و ذخیره آن نیاز دارید. هر کیف پول بیت کوین یک آدرس منحصربه‌فرد دارد. این آدرس با جست‌وجو در دفتر کل به نمایش در می‌آید و با دیگران به اشتراک گذاشته می‌شود تا تراکنش‌هایی که شما مقصدش هستید، انجام شوند.این آدرس یک نسخه کوتاه‌تر از کلید عمومی شما است و از 26 تا 35 کاراکتر تصادفی عددی تشکیل شده است.

نمونه ادرس کیف پول ⇐ 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa

 کیف پول  Bitcoin همچنین دارای یک یا چند کلید خصوصی است که به نوعی با کلید معرفی‌شده، در ارتباط است. برخی از کیف پول‌ها، یک عبارت بازیابی (Seed phrase) دارند که با استفاده از آن می‌توانید در صورت فراموش کردن یا گم کردن کلیدهای خصوصی، اطلاعات کیف پولتان را بازیابی کنید.

 انواع کیف پول ها:

کیف پول نرم افزاری بیت کوین: این کیف پولها می‌توانند مستقیماً روی رایانه شما نصب شوند و اجازه کنترل و حفاظت از کیلدهای خصوصی را برای شما صادر ‌کنند.

برای استفاده از این کیف پول‌ها، دو راه وجود دارد:

 1. 1.دانلود کامل اطلاعات بلاکچین از سال 2009 تا کنون که حجم زیادی دارد و فضای زیادی از سیستم‌تان را به خود اختصاص می‌دهد که زیاد توصیه نمیشود

 2. 2.دانلود نکردن اطلاعات دفتر کل و همگام شدن با آن از طریق کیف پول‌های سبک یا SPV

از بهترین کیف پول های نرم افزاری میتوان به  Electrum و Exodus و Jaxx Liberty اشاره کرد.

 

کیف پول موبایلی بیت کوین: استفاده از این کیف پول ها برای خرید و فروش بیت کوین به صورت روزانه توصیه می‌شود. تمام کیف پول‌های نرم افزاری تقریبا، دارای نسخه موبایلی هم میباشند. توجه داشته باشید که اطلاعات شما کاملا در تلفن همراهتان ذخیره می‌شود بنابراین در صورت گم شدن احتمال به سرقت رفتن اطلاعات‌تان وجود دارد.

از معروف‌ترین و بهترین کیف پول های موبایلی می‌توان به تراست والت و کوینومی اشاره کرد.

 

کیف پول سخت افزاری بیت کوین:این کیف پولها دستگاه‌های کوچکی هستند که فقط برای ارسال و دریافت بیت کوین به اینترنت متصل می‌شوند به همین خاطر هک این کیف پول‌ها تقریباً غیرممکن است. یک نسخه پشتیبان از کلیدهای خصوصی‌تان تهیه و در یک جای مطمئن ذخیره کنید تا در صورت گم شدن جای نگرانی وجود نداشته باشد. در میان انواع کیف پول بیت کوین، گرچه استفاده از کیف پول‌های نرم افزاری و آنلاین بسیار ساده‌تر است، اما کیف پول‌های سخت افزاری انتخاب امن‌تری برای نگهداری ارز دیجیتال، خصوصاً در درازمدت هستند.

از معروف ترین کیف پولهای سخت افزاری میتوان به والت‌های Trezor، Keepkey و Ledger اشاره کرد.

 

کیف پول کاغذی بیت کوین:این کیف پولها شامل کلیدهای خصوصی و عمومی آدرس بیت کوین هستند. این کیف پول‌ها به دلیل امنیت بالایی که دارند، برای نگهداری طولانی‌مدت Bitcoin، ایدئال هستند. توصیه میشود حتما نسخه پشتیبان کیف پول‌تان را در جایی مطمئن ذخیره کنید تا در صورت گم شدن سرمایتان را از دست ندهید. با استفاده از سرویس‌هایی مانند WalletGenerator می‌توانید به راحتی آدرس جدیدی ایجاد کنید و کیف پولتان را از طریق چاپگر چاپ نمایید.

 

کیف پول ابری بیت کوین:این نوع کیف پول‌ها، معمولاً رابط کاربری خیلی ساده‌ای دارند اما با توجه به اینکه اطلاعات کلید خصوصی شما در دسترس شخص ثالثی قرار دارد، احتمال هک و به سرقت رفتن اطلاعات و سرمایه شما زیاد میشود و استفاده از این نوع کیف پول توصیه نمیشود. از جمله این نوع کیف پول هامیتوان Coinbase، Blockchain و Lumi Wallet را نام برد.

 

کیف پول بیت کوین در صرافی:در دسترس‌ترین گزینه، کیف پول آنلاین صرافی است؛ یعنی بیت کوین خود را در صرافی ذخیره کنید و مسئولیت نگهداری از کلیدها را به عهده شخص ثالث قرار دهید.

آخرین بیت کوین در چه سالی استخراج می‌شود و بعد از ان چه اتفاقی برای بیت کوین می افتد؟

در واقع ، فقط 21 میلیون بیت کوین وجود دارد که می تواند در کل استخراج شود. هنگامی که ماینرها قفل این تعداد بیت کوین را باز کردند ، عرضه به پایان خواهد رسید. با این حال ، ممکن است پروتکل بیت کوین تغییر یابد تا امکان عرضه بیشتر فراهم شود

فرآیند استخراج بیت کوین پس از تأیید موفقیت آمیز بلوک ، به ماینرها با یک بیت کوین پاداش می دهد. این روند با گذشت زمان سازگار می شود. هنگامی که بیت کوین برای اولین بار راه اندازی شد ، پاداش 50 بیت کوین بود. در سال 2012 ، به 25 بیت کوین کاهش یافت. در سال 2016 ، مجدداً به 12.5 بیت کوین کاهش یافت. از فوریه 2021 ، ماینرها برای هر بلاک جدید استخراج شده 6.25 بیت کوین کسب می کنند. این به طور موثر نرخ تورم بیت کوین را در هر چهار سال به نصف کاهش می دهد. این پاداش هر چهار سال یکبار به نصف ادامه خواهد یافت تا آخرین بیت کوین استخراج شود. در واقع ، بیت کوین نهایی بعید است که تا حدود سال 2140 استخراج شود. این یعنی استخراج بیت کوین باقیمانده تا حدود ۱۲۰ سال دیگر به طول می‌انجامد. البته پس از پایان استخراج نیز استخراج‌کنندگان برای تایید تراکنش‌ها در شبکه می‌مانند و بدین شکل پاداش به صورت بیت کوین را از انجام‌دهندگان تراکنش‌ها دریافت می‌کنند که میتواند انگیزه‌ای برای ماندن آن‌ها در شبکه باشد.

بیت کوین از بسیاری جهات مانند طلای دیجیتال است. مانند طلا ، بیت کوین را نمی توان به سادگی خودسرانه ایجاد کرد. برای استخراج نیاز به کار دارد. در حالی که طلا باید از زمین فیزیکی استخراج شود ، بیت کوین باید از طریق محاسبات “استخراج” شود.

در نهایت هیچ کس نمی‌تواند بگوید پس از استخراج همه بیت کوین ها چه اتفاقی می‌افتد.

10 ارز مهم رمزنگاری شده خوب غیر از بیت کوین:

Ethereum (ETH)

Litecoin (LTC)

Cardano (ADA)

Polkadot (DOT)

Bitcoin Cash (BCH)

Stellar (XLM)

Chainlink

Binance Coin (BNB)

Tether (USDT)

Monero (XMR)

admin
خرداد ۷, ۱۴۰۰