تحلیل بازار کامپیوتر

بازار کامپیوتر در ایران جزو آن دسته از اصنافی هست که به جرات میتوان گفت نوظهور بوده و در طی سالیان جدید بوجود آمده است اولین کامپیوترهایی که وارد بازار ایران شد توسط حکومت سابق بود که قراردادی با شرکت مطرح IBM به امضا دولت وقت رسیده بود صرفا برای تجهیز شرکت نفت و بعضی از صنایع دیگر بود . بعد از وقوع انقلاب و تسخیر لانه جاسوسی (سفارت آمریکا) در ایران شرکتهای بزرگ آمریکایی یک به یک از ایران کوچ کردند و یکی از آنها شرکت IBM بود که بعدها به نام داده پردازی ایران تغییر نام داد و تقریبا باشروع جنگ به صورت کامل از شکل قبلی در آمد.

بعد از پایان جنگ و پاکسازی نیروهای سابق شرکت داده پردازی به واسطه رانتهای دولتی و ارتباطات توانست تا حدود زیادی جوابگوی نیاز بازار به کامپیوتر که صرفا جهت برای مسایل اداری و دولتی بود را پاسخگو باشد .
با ورود به دهه هفتاد شمسی نیاز کامپیوتر برای مصارف خصوصی و عموم مردم کم کم رو افزایش گذاشت و با پیشرفت علم و تکنولوژی به صورت آهسته نیاز کامپیوتر هم بین عموم مردم بیشتر شد در اوایل دهه هشتاد دیگر کامپیوتر به صورت یک نیاز جدی جز ملزومات زندگی شد و با آمدن دولت آقای احمدی نژآد که یکی از شعارهای انتخاباتی ایشان بود که فرمودند باید دولت الکترونیک را قوی تر کنیم و خود را بنیانگذار دولت الکترونیک اعلام کرد و در واقع باید پذیرفت که دوران طلایی صنف کامپیوتر دهه هشتاد شمسی بود که تقریبا تمام خانواده ها شرکتها فروشگاهها و مدارس برای خرید کامپیوتر به بازار هجوم آوردند و یکی از پر رونق ترین اصناف آن سالها همین صنف کامپیوتر بود البته لازم به ذکر میباشد این مقاله فقط در مورد بازار کامپیوتر تهیه گردیده و در مورد مسایل فنی به صورت کامل در مقالات دیگر صحبت میکنیم .

سوال اینجاست که در وضعیت کنونی حال بازار کامپیوتر چگونه هست و چه اتفاقی قرار است برای این صنف بیافتد با افزایش موبایلهای هوشمند مصرف کامپیوتر کم کم از صورت عمومی به حالت تخصصی تغییر حالت داد یعنی اینکه کسی که الان کامپیوتر تهیه میکند صرفا یا برای حسابداری یا مصارف اداری و یا گیم میباشد و مصرف خانگی به جهت کوچک شدن متراژ منازل مسکونی به سمت لپ تاپ هدایت شد .

باآمدن کسب و کارهای اینترنتی و فراگیر شدن آن مردم به این نتیجه رسیدن که خرید اینترنتی بسیار باصرفه تر و بهتر از این هست که بخواهند خودشان برای خرید به بازار بروند خصوصا این که معمولا تمامی بازارهای کامپیوتر در تهران در مرکز شهر میباشد که بخاطر وجود طرح ترافیک و شلوغی خیابانها کاریست بسیار سخت و طاقت فرسا پس مصرف کننده تصمیم گرفت که بجای صرف هزینه و وقت خرید خود را از طریق اینترنت انجام دهد .
کسب و کارهای اینترنتی در ایران هنوز اول راهند هنوز بازار ایران گنجایش روز افزونی برای این نوع کسب و کار دارد و فرصتی مهیا شده است تا اشخاصی که در این صنف فعالیت می کنند تمرکز خود را معطوف به این سمت بازار کنند .
چیزی که کاملا مشهود است صنف کامپیوتر جز تنها اصنافی هست که هیچگاه بازارش متوقف نمیشود ولی الگوی مصرف در آن تغییر میکند در ادمه مقالات دیگری در مورد این مسیله ارایه داده میشود .

منبع: مهدی فرنیا

admin
بهمن ۱۶, ۱۴۰۰