حافظه ROM

انواع حافظه کامپیوتر

انواع حافظه کامپیوتر در دو دسته قرار می‌گیرند:

  1. 1.حافظه داخلی : حافظه داخلی با عنوان حافظه اصلی یا اولیه هم نامیده می‌شود. پردازنده انواع حافظه اصلی عبارتند از RAM و ROM که ظرفیت کمی دارند اما سرعت دسترسی به آنها از حافظه ثانویه بیشتر است و گران‌تر هم هستند.

  2. 2.حافظه خارجی : حافظه خارجی با عنوان حافظه ثانویه هم نامیده می‌شود. حافظه خارجی شامل انواع ذخیره سازها مثل هارد دیسک‌ها، SSD ها، USB و … است.

حافظه ROM چیست؟

حافظه ROM مخفف کلمات Read Only Memory یا حافظه فقط خواندنی است .  داده ها و اطلاعات در رام توسط کارخانه سازنده، ذخیره شده است و اطلاعات ذخیره شده قابل تغییر نیستند. رام ها قطعه های سخت افزاری مهم در کامپیوتر، لپ تاپ و… هستند. این نوع حافظه اطلاعات را به صورت دائمی ذخیره می کند و دقیقا برعکس RAMها، با قطع منبع تغذیه اطلاعات پاک نمی شوند. تراشه ROM اطلاعاتی را نگهداری می کند که شامل تنظیمات اصلی سیستم می باشند.هنگامی که که کامپیوتر روشن میشود ،CPU دستورات موجود دراین تراشه را خوانده و مراحل ابتدایی راه اندازی سیستم را اجرا می کند.

 انواع حافظه ROM:

انواع حافظه ROM به سه دسته PROM وEEPROMو EPROM تقسیم می‌شود و بسته به این که ROM جزو کدام دسته باشد می‌توان گفت حافظه ROM خواندنی است یا نوشتنی.

 

PROM:

prom مخفف Programmable ROM است. حافظه prom پایدار است و یکبار نوشته می‌شود و چندین بار خوانده می‌شود. این کار با استفاده از وسیله یا دستگاه مخصوص که ROM Programer یا سوزاننده نام دارد  انجام می‌شود. PROM  تا حد زیادی به الکتریسیته ساکن حساس است و قرار گرفتن آن در محیطی که دارای بار الکتریکی ساکن است باعث سوختن فیوز‌ها می‌شود. این نوع از حافظه نسبت به دیگر حافظه ها ارزان تر است و مزیت اصلی آن، این است که این حافظه علاوه بر خواندن، قابل برنامه ریزی نیز هستند. محتوای PROM برخلاف ROM، بدون جریان برق باقی می‌ماند.کاربرد PROM در  موبایل، کنسول بازی، دستگاه های پزشکی، تگ‌های RFID و غیره است.

eprom :

eprom مخفف Erasable Programmable ROM است. حافظه EPROM حافظه ای است که هم قابل برنامه ریزی و هم قابل پاک کردن برنامه می باشد. تراشه های EPROM را می توان بارها و بارها باز نویسی کرد اما پاک کردن اطلاعات آن نیاز به ابزار خاصی دارد. برای پاک کردن محتوای EPROM از نور ماوراءبنفش  و تاباندن آن از فاصله نزدیک به مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه استفاده می‌شود. تفاوت prom و eprom در قابلیت پاک شدن محتوای داخلشان است.

eeprom:

حافظه های Electrically Erasable Programmable Read Only Memory یا EEPROM نوع دیگری از چیپ های ROM هستند که به آن Flash ROM نیز میگویند و برای پاک کردن و نوشتن محتوای آن از مدارهایی که روی آن قرار دارد استفاده می‌شوند و نیازی به اشعه ماورا بنفش نیست. کاربرد آن در مادربورد و بایوس است. . در این حافظه برای بازنویسی نیاز به جدا کردن تراشه از روی مادربورد نیست. همچنین میتوان بخشی از داده ها را ویرایش کرد و دیگر نیازی به پاک کردن کل داده ها نیست.

حافظه رام گوشی چیست؟

ROM در اندروید به معنای سیستم عامل موبایل که مبتنی بر پتلفرم اندروید است. Android Read Only Memory فایلی است که حاوی دستورالعمل‌های قابل اجرا از سیستم عامل اندروید و برنامه‌های میباشد. کاستوم رام فریمور و نسخه اصلاح شده سیستم عامل است که در دسترس کاربران اندروید قرار می‌گیرد و هدف آن بهبود کاهش کلاک پردازنده به منظور افزایش عمر باتری،  آپدیت اندروید ، آور کلاک کردن پردازنده برای افزایش سرعت و کارایی و … است .  کاستوم رام های معروف Cyanogen و AOKP و Paranoidمیباشند.

admin
اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۰