حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و حرف‌های درگوشی مردم

در روزهای اخیر حرف‌های درگوشی مردم بیشتر شده، بازار به تکاپو افتاده و هر کس از آینده اقتصادی کشور پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گوید. انگار تورم انتظاری خود را آماده کرده تا چون بهمنی بر سر مردم فرو بریزد. خبرها راست باشد یا دروغ اهتمام بیشتر مسئولین را طلب می‌کند.

دوباره زمزمه‌هایی از صف خرید دلار به گوش می‌رسد و ریل‌گذاری‌های غلط گذشته که هنوز پابرجاست آثار سو آن را تشدید می‌کند.

به عنوان نمونه بازار اجاره کارت ملی برای گرفتن ارز رونق گرفته است‌. بانک مرکزی در حالی به هر کارت ملی حدود ۲هزار دلار ارز واگذار می‌کند که اساسا اکثریت مردم به آن نیازی ندارند! میلیون‌ها دلار ذخایر ارزی توسط دلالان در میانه جنگ اقتصادی به یغما می‌رود و بانک مرکزی صرفا نظاره‌گر است. آیا زمان آن نرسیده که بساط ارزپاشی دولتی به کسانی که حتی سفر خارجی هم ندارند و صرفا سوداگر هستند جمع شود؟

این وضعیت اما یک سوی دیگر هم دارد. دولت درحالی لایحه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را پیش می‌برد که تاکنون با مردم در این خصوص صحبت نکرده است. احتمالا مسئولان امر پاسخ دهند که پیش از اجرایی شدن آن با مردم صحبت خواهند کرد. این اقدام گرچه نسبت به دولتمردان پیشین یک پله جلوتر است اما کافی نیست.

وقتی شایعات و گمانه‌زنی‌ها تا عمق شهرهای کشور را درنوردیده و آتش تورم انتظاری روشن شد و شروع به حرکت کردن کرده موکول کردن صحبت‌ کردن با مردم به بعد از تصمیم‌گیری مجلس نوشداروی پس از مرگ سهراب خواهد بود.

به نظر می‌رسد وقت آن است که پیوست عملیاتی شنیدن حرف‌ها و درددل‌های مردم رونمایی شده و خود را در کنترل بازارها، عبور از جلسات رسمی و تعارفی با کارشناسان به سمت گفت‌وگوهای سازنده و اثرگذار و توجیه افکار عمومی به خصوص در برنامه‌های حیاتی و مهم دولت نشان دهد.

admin
آبان ۲۰, ۱۴۰۰