دوربین Google Pixel 6a ممکن است مانند Pixel 6 دارای چیپست Tensor باشد

دوربین‌های Google Pixel 6a ممکن است تحت تأثیر قرار نگیرند، اما چیپست Tensor آن ممکن است  تحت تاثیر قرار گیرد.

Google Pixel 6a

اولین افشای بزرگ Pixel 6a دقیقاً همان چیزی را نشان می دهد که همه ما به آن امیدوار بودیم: تلفن میان رده بعدی Google دارای یک چیپست Tensor مانند چیپست های Google Pixel 6 و 6 Pro خواهد بود.

جزئیات فاش شدن از تحقیقات 9to5Google در برنامه دوربین Google بدست می آید که حاوی ارجاع به دستگاهی با کد داخلی Bluejay است که ظاهراً اشاره ای به Google Pixel 6a دارد. البته خبر خوب شواهدی است مبنی بر اینکه این گوشی همان چیپست Google Tensor GS101 را مانند پیکسل 6 خواهد داشت.

این بدان معناست که Pixel 6a تمام ویژگی‌هایی را که فقط برای Pixel 6 و 6 Pro مجهز به Tensor در دسترس است، به ارث می‌برد، از جمله ترجمه زنده انجام شده در دستگاه، تایپ صوتی دستیار Google و موارد دیگر.

جزئیات دوربین Pixel 6a کمتر هیجان‌انگیزتر است که 9to5Google می‌گوید استخراج کرده است – یعنی اینکه 6a حسگر اصلی 50 مگاپیکسلی 1/1.31 اینچی پیکسل 6 را از دست می‌دهد و در عوض همان سنسور اصلی 1/2.55 اینچی 12.2 مگاپیکسلی IMX363 سونی را خواهد داشت .سنسور کوچکتر نور کمتری می گیرد و ممکن است نویز بیشتری داشته باشد و عکس های ضعیف تری در شب نسبت به پیکسل 6 بگیرد.

و با نصب رندر پیکسل 6a که اخیراً منتشر شده است، این گوشی بلوک دوربین مانند ویزور پیکسل 6 را حفظ خواهد کرد و به همین ترتیب تنها دو دوربین پشتی اصلی و فوق عریض دارد. افشای جدید ادعا می کند که دومی دارای همان سنسور IMX386 با دوربین فوق عریض پیکسل 6 و همان دوربین 8 مگاپیکسلی IMX355 در جلو خواهد بود.

به طور خلاصه، عکس های فوق عریض و سلفی گرفته شده توسط پیکسل 6a می توانند شبیه به تصاویر گرفته شده توسط پیکسل 6 به نظر برسند.

تجزیه و تحلیل

سرمایه‌گذاری گوگل در بهبود نرم‌افزار و یادگیری ماشینی بر روی سخت‌افزار باعث شده تا ویژگی‌ها و امتیازات جدید آن به راحتی به گوشی‌های قدیمی‌تر پیکسل برسد… تا چیپست Tensor، که دارای قابلیت‌های پردازش روی دستگاه است که ویژگی‌هایی را که در بالا ذکر کردیم، مانند Live را فعال می‌کند.

اما به گفته توسعه دهندگان XDA، شواهدی در اوایل نوامبر ظاهر شد مبنی بر اینکه گوگل در حال آزمایش با نصب چیپست های Tensor (نسخه های بالقوه قبلی) بر روی پیکسل 5 گوگل 2020 است. توسعه‌دهنده‌ای به نام Freak07 یافته‌های غواصی در منبع Pixel 6 را توییت کرد و فایل‌های هسته‌ای را برای انواع چیپ‌ست Tensor پیدا کرد که در داخل به آن GS101 می‌گویند.

نکته جالب دیگر این است که فایل‌های درختی دستگاه هسته برای دو نوع سیلیکونی مختلف Tensor SoC وجود دارد که گوگل در داخل آن را gs101 می‌نامد. یکی gs101-a0 نام دارد، در حالی که دیگری gs101-b0 است. gs101-b0 متعلق به دستگاه های پیکسل 6 است.

این گونه‌ها با نام‌های GS101-b0، که ظاهراً به چیپست نهایی Tensor پیکسل 6 اشاره دارد، و GS101-a0، که به دستگاهی با نام رمز داخلی Whitefin مرتبط بود، اشاره می‌کردند. این اسم رمز قبلاً مطرح شده بود: میشال رحمان از XDA در اواخر اکتبر توییت کرد که این نام می‌تواند ترکیبی زیبا از Redfin (نام رمز پیکسل 5) و Whitechapel (نام رمز Tensor SoC) باشد.

این می تواند به این معنی باشد که Pixel 5 در ابتدا قرار بود سیلیکون داخلی گوگل را داشته باشد، یا اینکه توسعه دهندگان این شرکت به سادگی از تلفن پرچمدار فعلی برای بهبود ادغام Tensor با پلتفرم پیکسل استفاده کردند، در حالی که آنها در حال تکمیل پیکسل 6 بودند.

این چه ربطی به پیکسل 6a دارد؟ تا کنون، ما فقط در مورد یک چیپست Tensor شنیده ایم، اما اخبار مربوط به انواع آن می تواند نشان دهد که گوگل چندین نسخه را آزمایش کرده است.این بدان معناست که سیلیکونی که به پیکسل میان‌رده بعدی می‌رسد می‌تواند همان چیپست برادر پرچم‌دار خود را داشته باشد و با آن رقابت کند، دقیقاً مانند Pixel 4a 5G و Pixel 5 که دارای مشخصات مشابهی هستند که برای ما مشکل بود پرچمدار گران‌تر را توصیه کنیم.