رونمایی کوالکام از چهار تراشه اسنپدراگون جدید

چهار تراشه اسنپدراگون

کوالکام امروز از تراشه‌های اسنپدراگون جدید خود رونمایی کرد. دو مورد از این تراشه‌های میان‌رده کاملاً جدید هستند و دو مورد هم نسخه پلاس تراشه‌های فعلی محسوب می‌شوند. تمرکز اصلی در این چیپ‌های پردازشی جدید بر روی اتصال 5G است، هر چند که یکی از مدل‌ها منحصراً برای استفاده در گوشی‌های 4G طراحی گردیده است. همچنین، سه مورد از این چهار تراشه، 6 نانومتری بوده اما در مقایسه با نمونه‌های رده بالا قیمت به مراتب کمتری دارند.

اسنپدراگون +778G

مدل اصلی اسنپدراگون +778Gیعنی اسنپدراگون 778G در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین پردازنده‌ها برای استفاده در داخل گوشی‌های میان‌رده است و انتظار می‌رود که نسخه پلاس آن نیز همین مسیر را طی کند. این نسخه با استفاده از فناوری ۶ نانومتری ساخته شده و می‌تواند سرعت‌های کلاک بالاتر را اجرا کند.

سرعت کلاک هسته Kryo 670 Prime اسنپدراگون 778G+ به ۲.۵ گیگاهرتز افزایش یافته است (از ۲.۴ گیگاهرتز) و هسته گرافیکی آدرنو 642L آن نیز حدود ۲۰ درصد افزایش عملکرد پیدا کرده است. بقیه مشصات این نسخه، مثل اسنپدراگون 778G بوده که از ان جمله می‌توان به یک مودم X53 5G با سرعت دانلود ۳.۷ گیگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود ۱.۶ گیگابیت بر ثانیه و یک IPS سه‌گانه اشاره کرد.

اسنپدراگون 695

اسنپدراگون 695 یک مدل کاملاً جدید بوده و نسل جدیدتر اسنپدراگون 690 محسوب می‌شود. این بار پشتیبانی از شبکه‌های فایو جی موج میلی‌متری نیز اضافه شده که 690 فاقد آن است. اضافه شدن همین یک ویژگی می‌تواند باعث افزایش فروش و محبوبیت این تراشه میان‌رده در بازارهای شود که شبکه‌های فایو جی را توسعه می‌دهند. البته، به غیر از این، شاهد برخی بهبودهای عملکردی نیز در اسنپدراگون 695 هستیم.

عملکرد هسته‌های پردازشی و گرافیکی اسنپدراگون ۶۹۵ به‌ترتیب ۱۵ و ۳۰ درصد افزایش یافته است که دلیل آن، استفاده از هسته‌های جدیدتر Kryo 660 (به جای Kryo 560) و آدرنو 619 (به جای آدرنو 619L) است. ضمن اینکه این تراشه برخلاف اسنپدراگون ۶۹۰ با استفاده از فناوری ۶ نانومتری ساخته شده که این موضوع باعث بهبود مصرف انرژی آن نیز خواهد شد.

اسنپدراگون 680

در مورد اسنپدراگون 680 اوضاع کمی به هم ریخته است و در همه زمینه به یک حد پیشرفت حاصل نشده است. این مدل از مودم 4G LTE استفاده می‌کند و برای استفاده در مناطقی که بسترهای اتصال فایو جی را ندارند، مناسب خواهد بود. در واقع، اسنپدراگون 680 ترکیبی از ویژگی‌های قدیمی و جدید تراشه‌های کوالکام را ارائه می‌کند.

این تراشه مثل مدل‌های قبلی خود با استفاده از فناوری ۶ نانومتری ساخته شده، اما به جای هسته‌های Kryo 260 از هسته‌های جدیدتر Kryo 265 استفاده می‌کند. البته هسته‌های گرافیکی آن تغییری نکرده و همچنان از آدرنو ۶۱۰ در داخل آن استفاده شده است. قابلیت دیگر این تراشه ISP سه‌گانه است که امکان پردازش همزمان داده‌های تصویر از سه دوربین را فراهم خواهد کرد. این قابلیت عمدتا در تراشه‌های رده‌بالا ارائه می شود.

اسنپدراگون +۴۸۰

ما قبلاً شاهد معرفی اسنپدراگون ۴۸۰ به‌عنوان اولین تراشه سری ۴۰۰ کوالکام با قابلیت 5G بودیم. حالا نسخه سریع تر این تراشه به نام اسنپدراگون +۴۸۰ معرفی شده است.اسنپدراگون +۴۸۰ مثل اسنپدراگون ۴۸۰ با استفاده از فناوری ۸ نانومتری ساخته شده و از همان هسته‌های قدیمی Kryo 460 و آدرنو 619 بهره می‌برد. اما تفاوتی که وجود دارد این است که این هسته‌ها با سرعت کلاک بالاتری اجرا خواهند شد.

اسنپدراگون +۴۸۰ می‌تواند از نمایشگرهای 1080p+ با نرخ نوسازی حداکثر ۱۲۰ هرتز پشتیبانی می‌کند؛ این در حالی است که تراشه‌ای مثل اسنپدراگون ۶۸۰ فقط از نرخ نوسازی ۹۰ هرتز پشتیبانی می‌کند. ضمناً وجود مودم جدید X51 باعث شده تا اسنپدراگون +۴۸۰ از هر دو شبکه mmWave 5G و 5G sub-6 پشتیبانی کند.

برای قضاوت بهتر باید منتظر نتایج تست‌های عملی باشیم، اما با توجه به مشخصات به نظر می‌رسد اسنپدراگون 680 مصرف انرژی بهینه‌تری خواهد داشت، در حالی که مدل 480 پلاس سرعت بیشتری ارائه می‌دهد. البته، هزینه‌ای که هر کدام از این چیپ‌ها دارند هم بر محبوبیت آن‌ها بین تولید کنندگان گوشی‌های هوشمند بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

هنوز مشخص نیست که اولین دستگاه‌های مجهز به این تراشه‌های جدید چه زمانی وارد بازار خواهند شد، اما از آنجا که مدل‌های پلاس سخت افزار کمابیش یکسانی با مدل‌های فعلی دارند، انتظار می‌رود تولید کنندگان سریع‌تر بتوانند خطوط تولید خود را با آن‌ها وفق دهند. به عنوان مثال، اچ‌ام‌دی گلوبال که در حال حاضر از اسنپدراگون 480 در گوشی‌های نوکیا استفاده می‌کند، برای به‌کارگیری اسنپدراگون 480 پلاس نیز ابراز تمایل کرده است.