عربستان قیمت نفت را بالا برد

 به نقل از بلومبرگ، شرکت آرامکوی عربستان یک روز پس‌ از رد درخواست جو بایدن برای افزایش بیشتر تولید، ضربه دیگری به بازار نفت وارد کرد و قیمت رسمی فروش نفت خام خود به تمام خریداران را افزایش داد.

آرامکو قیمت نفت خام سبک عرب را برای تحویل به مشتریان آسیایی در ماه دسامبر 1٫40 تا 2٫70 دلار افزایش داد. انتظار می‌رفت قیمت نفت خام عربستان بین 50 سنت تا 1 دلار در هر بشکه افزایش یابد. غیر از دوره کوتاهی در سال گذشته میلادی که عربستان و روسیه از جنگ قیمت نفت بیرون آمده بودند، این افزایش قیمت ماهانه دومین افزایش بزرگ قیمت در 20 سال گذشته بوده‌است.

ائتلاف اوپک پلاس درخواست جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا برای تسریع روند افزایش تولید را رد کرده و به برنامه قبلی خود برای افزایش روزانه 400 هزار بشکه‌ای تولید ادامه می‌دهد.

تحلیلگران انتظار دارند این تصمیم اوپک پلاس به رهبری عربستان و روسیه باعث ادامه کمبود عرضه نفت در بازار تا پایان سال جاری میلادی شود.

ادامه محدودیت عرضه توسط سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش باعث افزایش 60 درصدی قیمت نفت از ابتدای سال جاری میلادی تا بیش از 80 دلار در هر بشکه شده‌است. بریتیش‌پترولیوم اعلام کرد تقاضای جهانی برای نفت برای اولین‌بار از آغاز بحران کرونا، از 100 میلیون بشکه در روز گذشته‌است.

عربستان بیش‌از 60 درصد از صادرات نفت خام خود را به آسیا می‌فرستد. چین، کره جنوبی، ژاپن و هند بزرگ‌ترین خریداران آن هستند.قیمت رسمی فروش نفت خام آرامکو شاخص تعیین قیمت برای کشورهای صادرکننده حاشیه خلیج‌فارس است.

admin
آبان ۱۵, ۱۴۰۰