لایحه بودجه 1401 بورس را منفی کرد

لایحه بودجه

با ارسال کلیات لایحه بودجه 1401 بورس نسبت به بودجه اندکی بدبین شده است؛ به طوریکه برخلاف خوش بینی بورسی ها، دولت در لایحه بودجه سال آینده، نرخ سوخت فولادی ها، پتروشیمی ها و پالایشی ها را معادل نرخ خوراک مصرفی پتروشیمی ها قرار داد در صورتی که در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ این نرخ با تخفیف هفتاد درصد به صنایع فروخته می شد.

هنوز سیگنالی مثبتی مبنی بر توافق از اتاق مذاکرات خارج نشده و قیمت دلار هم در بازار آزاد به ۳۰ هزار تومان رسیده اما بورس هنوز واکنشی نشان نداده و همچنان منفی است.

در دو ساعت ابتدایی شروع معاملات امروز بازار سهام شاخص کل و شاخص هم‌وزن بیش از یک درصد ریزش کردند.نمادهای فملی، فارس، فولاد و شستا بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل بازار سهام را داشتند. ۳۳ نماد در بازار سهام امروز مثبت و ۲۸۸ نماد روندی منفی دارند.

حمیدرضا فرهادی، کارشناس بازار سهام در رابطه با دلیل منفی شدن بورس امروز گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۱ و سیگنال‌های منفی مذاکرات دلیل ریزش بورس هستند اما به نظرم بازار تا چند روز آینده متعادل‌تر می‌شود اما بازار هنوز شیب نزولی دارد.

همچنین ادامه داد :در بودجه سال ۱۴۰۱ زیاد به بازار سهام توجه نشده و نرخ سوخت پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها دیگر با تخفیف محاسبه نمی‌شود.

به عقیده ی حمیدرضا فرهادی بحث مذاکرات برجام جلو نمی‌رود و بازار سهام جزو اولویت‌های دولت جدید نیست. با توجه به حجم خروج پول از بازار توسط حقیقی‌ها چشم‌انداز ۶ ماهه تا یک ساله بورس زیاد جالب نیست.

اینطور که به نظر می رسد بازار امروز را هم با خوش بینی سر نمی کند و معاملات امروز هم با نوسان محدوده به نفع فروشندگان دنبال شود. با این وضعیت بعید است امروز خریداران دوباره بتوانند فعال ظاهر شوند .

admin
آذر ۲۱, ۱۴۰۰