مانیتور

مانیتور چیست؟

صفحات نمایشگر یا مانیتور متداولترین دستگاه خروجی در كامپیوترهای شخصی محسوب میشود. مانیتور یک سخت افزار است که ویدئو و اطلاعات گرافیکی که توسط کارت گرافیک پردازش شده است را توسط کابل VGA و یا هر کابل دیگری در نمایشگر مانیتور نمایش میدهد. یک صفحه نمایش مانند تلویزیون ها می تواند رنگی یا تک رنگ باشد.

کلیه تصاویر(کاراکترهای گرافیکی، حروف، ارقام و علایم ویژه و تصاویر گرافیکی) به وسیله نقاط کوچکی به نام Pixel ساخته می‌شوند . کیفیت تصاویر، در درجه اول به طراحی قطعات الکترونیک و در درجه دوم به اندازه و تراکم نقاط، که به آن یا رزولوشن گفنه می‌شود، بستگی دارد. کلیه کاراکترها در محدوده معینی از نقاط تعریف می‌شوند که به آن ماتریس‌کاراکتر گفته می‌شود. ماتریس‌کاراکتر مجموعه‌ای از نقاط روشن و خاموش در صفحه نمایش می‌باشد که به هر یک از این نقاط، همان پیکسل می‌گویند. هر چه تعداد پیکسل‌های موجود در ماتریس‌کاراکتر بیشتر باشد، وضوح تصاویر و کاراکترها نیز بیشتر خواهد بود.
اغلب صفحات نمایشگر از CRT Cathod ray tube استفاده می نمایند . كامپیوترهای Laptops و سایر دستگاههای قابل حمل ، از LCD Liquid Crystal display و یا LED Light-emiting diode استفاده می نمایند.

انواع مانیتورها:
1- مانیتور های لامپ تصویری یا CRT
2- مانیتور های LCD
3- مانیتور های LED

مانیتورهای لامپ‌ تصویری یا CRT: این مانیتورها در اندازه 12 و 14 اینچ به بازار عرضه شدند ، سپس اندازه 15 و 17 اینچ آنها در بین کاربران رونق گرفت .اکنون انواع 19، 21 و 22 اینچ نیز ساخته شده اند اما به دلیل قیمت نسبتا بالاتر، کمتر مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرند. این مانیتورها دارای صفحات محدب و تخت هستند که نوع صفحه تخت در بین کاربران محبوب تر است. کیفیت رنگ در این گونه مانیتورها  از  ال سی دی و ال ای دی بیشتر است. مصرق برق این نوع مانیتورها نسبت به مانیتور های دیگر بیشتر است . مانیتورهای CRT از لوازم مغناطیسی اطراف خود تاثیر می گیرند.همچنین صفحات این مانیتورها دارای لرزش است .

مانیتورهای LCD : مانیتورهایی هستند با قطر کم و بدون لامپ تصویر و قطر آنها در حدود 4 سانتی‌متر است. مانیتورهای LCD را با نام کریستال مایع نیز می‌شناسند، زیرا این مانیتورها از کنار هم چیدن سلول‌های کریستال مایع بوجود می‌آیند. این مانیتورها به دلیل قیمت مناسب تر نسبت به ال ای دیدر بین کاربران  پرطرفدار تر است . منبع نور LCD ها لامپ های فلورسنت است. روشنایی مانیتور LCD حدود 2 تا 4 برابر مانیتور CRT می‌باشد. زاویه دید مانیتور LCD معمولا حدود 90 درجه است پس بهتر است از زاویه مستقیم به این مانیتورها نگاه کرد.

مانیتورهای LED : مانیتورهایی هستند شبیه به LCDها، که برای نمایش تصویر از دیودهای نوری استفاده می‌کنند. این نمایشگرها دارای  ضخامت بسیار کمی میباشند و خیلی سبک و نازک هستند. منبع نور مانیتور LED دیودهای ال ای دی است . زاویه دید مانیتور LED نسبت به مانیتور LCD کم تر است. مانیتور LED نسبت به مانیتور CRT آسیب کمتری به چشم وارد میکنند.

اندازه نمایشگرها:

اندازه نمایشگر را با واحد اینچ میسنجند.مانیتور ها در گذشته مربع شکل بودند و نسبت تصویر آنها سه در چهار بود یعنی به ازای هر ۴ پیکسل افقی پیکسل عمودی داشتند در حالی که نمایشگر های امروزی مستطیل شکل هستند و نسبت تصویر شان  ۹ به ۱۶ است

رزولوشن تصویر :

رزولیشن تصویر به  حاصل ضرب تعداد پیکسل های افقی در پیکسل های عمودی یک نمایشگر گفته می شود.هرچقدر رزولیشن تصویر بیشتر باشد کیفیت صفحه نمایش بیشتر است و تصویر بهتر تولید می شود برای کارهای گرافیکی  مثل بازی وطراحی به رزولوشن بالا نیاز دارید ولی برای کار کردن با آیکون های ویندوز و صفحه نرم افزارهای دیگر باید رزولیشن تصویر را کمتر کنید چون همه چیز کوچک دیده می شود.

عمق رنگ (Color Depth):

تعداد بیت های استفاده شده برای تشریح یك پیكسل را ” عمق بیت ” می نامند. در مواردی كه از ۲۴ بیت برای تشریح یك پیكسل استفاده می گردد ، برای هر یك از رنگ های اصلی ( قرمز ، سبز ، آبی) از هشت بیت استفاده می گردد. در این حالت امكان تولیید ده میلیون رنگ وجود دارد . مثلا یك كارت شانزده بیتی قادر به تولید ۶۵۵۳۶ رنگ خواهد بود.

مصرف انرژی

میزان مصرف انرژی در مانیتورها بستگی به تكنولوژی استفاده شده دارد. نمایشگرهای با تكنولوژی CRT ، از ۱۱۰ وات و مانیتورهای با تكنولوژی LCD از ۳۰ تا ۴۰ وات استفاده میکنند.

پورت ورودی تصویر:

پورت ورودی تعیین می‌کند مانیتور شما از چه پورتهایی توانایی دریافت اطلاعات را دارد.در کامپیوتر ها و لپ تاپ ها کارت گرافیک وظیفه تولید تصویر را بر عهده دارد و خروجی را بر روی پورت های مختلف به مانیتور ارسال می کند و مانیتور باید پورت مدنظر را داشته باشد تا قادر به نمایش اطلاعات باشد

 پورت vga:قدیمی ترین و معمولی ترین پورت است که تقریباً بر روی تمام نمایشگرها وجود دارد .در پورت های vga انتقال اطلاعات به صورت آنالوگ است.  کیفیت   انتقال تصویر نسبت به پورت های دیگر پایین تر است.

 پورت dvi:این پورت ها اندازه بزرگتری نسبت به پورت های vga دارند و  کیفیت تصویر و رزولیشن بیشتری نسبت به vga دارند.

پورت های hdmi:پورت های hdmi به صورت دیجیتال طراحی شده اند و در حال حاضر محبوبیت بیشتری نسبت به پورت های قبلی دارند. این پورت ها می تواند صدا و تصویر را به صورت همزمان منتقل کند.

شرکت های معروف تولیدکننده مانیتور:

LG

Hanns-G

 Acer

Sceptre

admin
اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۰