ماوس کامپیوتر و انواع ان

موس کامپیوتر چیست؟

ماوس، موس یا موشواره کامپیوتر یک وسیله اصلی  برای  کنترل کامپیوتر و از پرکاربرد ترین ابزار های ورودی رایانه است.  موس به دستگاه ورودی‌ای گفته می‌شود که یک سنسور تشخیص حرکت داشته و معادل مقدار حرکت کردن دستگاه را به سیگنال‌های دیجیتالی تبدیل کرده و به کامپیوتر می‌فرستد. کامپیوتر با استفاده از داده‌های دریافتی می‌فهمد که نشانگر روی صفحه را باید در چه جهت و چه مقدار حرکت دهد.در موس دوربین های بسیار کوچکی کار گذاشته شده است که در هر ثانیه در حدود ۱۵۰۰ عکس میگیرد. به این ترتیب موقعیت لحظه ای و صدم ثانیه به صدم ثانیه ای از ماوس را ثبت میکند. به این تریتیب میتواند سرعت و جهت جابجایی را در هر صدم ثانیه تشخیص دهد.

انواع موس کامپیوتر

ماوس بی‌سیم

ماوس سیم‌دار

ماوس اپتیکال

ماوس لیزری

ماوس گیمینگ

ماوس ارگونومیک

ماوس سایلنت

ماوس توپی

ماوس بلوتوثی

ماوس بی سیم:

ماوس بی‌سیم که به عنوان ماوس وایرلس نیز میگویند ماوسی است که سیمی به آن متصل نیست و به جای آن گیرنده‌ای را به همراه آن دریافت می‌کنید که با امواج رادیویی (RF) اطلاعات را به کامپیوتر ارسال می‌کند. طرز کار ماوس بی سیم به این صورت است که روی آن فرستنده و گیرنده ای نصب شده است و از طریق این فرستنده و گیرنده طلاعات به کامپیوتر ارسال و دریافت میشود.

بعضی از ماوس های بی سیم از طریق بلوتوث به کامپیوتر وصل میشوند و تعدادی از مدل های این ماوس به وسیله گیرنده های مخصوص خود تبادل اطلاعات را با کامپیوتر انجام میدهند.

قابلیت این گیرنده نسبت به گیرنده‌های عادی این است که به کمک نرم‌افزار مربوط به آن می‌توانید تا ۶ کیبورد و موس کامپیوتر را به کمک یک گیرنده به کامپیوتر خود متصل نمایید.

ماوس سیم دار

موس سیم دار کامپیوتر به کمک سیم به رایانه متصل شده و اطلاعات ورودی را به آن ارسال میکند. مزیتی که ماوس های سیم دار نسبت به ماوس های بیسیم دارند این است که شما نیاز به شارژ آن نخواهید داشت و همچنین تعدادی از مدل های این محصول سرعت بیشتری نسبت به موس های وایرلس دارند و به دلیل عدم وجود برد‌های مربوط به فرستنده امواج و باتری وزن کمتری دارند و ارتباط قوی تری میتواند با کامپیوتر داشته باشد.

ماوس اپتیکال

از این موس های کامپیوتر میتوانید برای کار های تخصصی استفاده کنید ماوس‌های اپتیکال از یک لامپ LED و سنسوری برای تصویربرداری بازتاب این لامپ بر روی ماوس‌پد استفاده می‌کند و با تغییرات در تصاویر گرفته شده توسط سنسور جهت و سرعت حرکت موس کامپیوتر را تشحیص می‌دهد.

 

ماوس لیزری

طرز کار ماوس های لیزری مانند ماوس های اپتیکال است. در این ماوس به جای LED، لیزر کار گذاشته شده است و نور لیزر به موس پد میتابد. بازتاب این نور به وسیله سنسور تصویربرداری شده و به کامپیوتر ارسال میشود. تفاوت دیگر ماوس های لیزری این است که شما میتوانید از آن روی سطح شیشیه ای و براق استفاده کنید در حالی که از سرعت موس کاسته نشود.یکی از معایب موس لیزری نسبت به موس اپتیکال دقت پایین تر آن میباشد.

برای کار هایی با سرعت بالا استفاده از موس لیزری باعث میشود در زمان کوتاه تری کار شما به پایان برسد. تکنولوژی Laser Mice در موس لیزری کامپیوتر باعث افزایش ۲۰ برابری سرعت این ماوس نسبت به موس های نوری شده است.

ماوس گیمینگ

در ماوس های گیمینگ تعداد بیشتری دکمه نسبت به ماوس های معمولی وجود دارد تا برای انجام کارهایی با سرعت بالاتر در بازی تنظیم شوند. همچنین این نوع ماوس قابلیت تنظیم DPI را نیز دارند. دکمه های بیشتری که روی این موس کار گذاشته شده اند را می‌توانید برای کارهای دیگری نیز تنظیم کنید و امکانات این دسته از ماوس‌ها تنها در بازی استفاده نمی‌شود.

ماوس ارگونومیک

یکی دیگر از انواع موس کامپیوتر موس ارگونومیک است. برای طراحی موس های ارگونومیک از طراحی های خاصی استفاده شده است تا دست کاربر در جهت و حالتی قرار گیرد که کمترین فشار روی دست حس شود. این موس کمرین آسیب رابرای طراحان گرافیک و مهندسان کامپیوتر دارد وکمتر موجب خستگی آن ها میشود.

ماوس سایلنت

سایلنت یعنی بیصدا و موس های سایلنت در حین کار کردن کمترین صدا را تولید میکنند. در طراحی این موس از موادی استفاده شده است که باعث شده چند پله بالاتر از سایر ماوس ها قرار بگیرد. کلیک هایی که روی این موس میشود نرم تر بوده و دست شما کمتر خسته میشود. مقدار جابه‌جایی دکمه‌های آن‌ها کمتر از ماوس‌های دیگر است و به همین دلیل برای گیمینگ مناسب نیستند اما برای استفاده در محیط‌های شلوغ اداری که تعداد زیادی از افراد در آن‌ها مشغول به کار هستند حذف این صدا می‌توانند به بسیاری از این افراد در حفظ تمرکز خود در حین کار کمک کند.

ماوس توپی

یکی دیگر از انواع موس، موس‌های توپی هستند که مانند ماوس‌های توپی قدیمی کار می‌کنند با این تفاوت که توپ این ماوس‌ها بر روی آن‌ها تعبیه شده و با دست کنترل می‌شوند. برخلاف بقیه انواع موس ها در جای خود ثابت‌اند و حرکت داده نمی‌شوند.توپ آن‌ها از جنس شیشه و یا پلاستیک فشرده است تا در طول استفاده آلوده نشوند و از کار نیفتند.

ماوس بلوتوثی

این موس ها محبوبیت زیادی دارند اما برای افرادی که زیاد از ماوس استفاده میکنند مانند گرافیست ها گزینه ی مناسبی نیست.موس بلوتوثی کامپیوتر قابلیت ارسال اطلاعات به کامپیوتر را تا فاصله ۱۰ متر دارد. استفاده از ماوس بلوتوثی نیاز به دانگل USB ندارد. یکی دیگر از معایب ماوس بلوتوثی تاخیر در ارسال اطلاعات به کامپیوتر است.

اتصال ماوس به کامپیوتر

اگر شما از ماوس های وایرلس استفاده میکنید برای متصل کردن آن به کامپیوتر میتوانید از کانکتور USB و یا وایرلس کامپیوتر استفاده کنید .در ماوس های قدیمی کانکتور های ماوس ها از نوع PS2 بود. امروزه استفاده از ماوس های بلوتوثی و بی سیم بسیار رایج شده است هر چند که به دلیل درست کار نکردن و قطع و وصل زیاد برای کسانی که  از موس کامپیوتر زیاد استفاده میکنند گزینه چندان مناسبی نیست. کاربرد و مزیت موس لیزری یا نوری بسیار بیشتر از ماوس بلوتوثی است زیرا دارای کیفیت بالاتر و سرعت و دقت بیشتر است.

راهنمای خرید ماوس:

  • •برای کارهای حرفه‌ای از ماوس‌های خیلی کوچک دوری کنید، زیرا اندازه کوچک آن‌ها کنترل آن‌ها را سخت می‌کند و در نتیجه دقت شما در کار را پایین‌تر می آورد. اما اگر نمی‌خواهید کار حرفه‌ای با ماوس خود انجام دهید ماوسی با اندازه دلخواه خود انتخاب کنید.

 

  • •اگر سمت ماوس‌های حرفه‌ای‌تر بروید، وزن موس بیشتر میشود. مثلا ماوس‌های بی‌سیم به صورت متوسط سنگین‌تر از ماوس‌های باسیم هستند که بیشتر به دلیل اضافه شدن باتری به ماوس است.

 

  • •اگر تمام روز پشت کامپیوتر هستید لازم است ماوسی را تهیه کنید که در دست راحت باشد.

 

  • •با توجه به شرایط استفاده ماوس شما و دکمه‌هایی که استفاده می‌کنید ممکن است ماوسی که مناسب شما باشد تغییر کند. مثلا اگر در مکانی شلوغ با ماوس خود کار می‌کنید، ممکن است به دنبال یک ماوس کم سروصدا یا  بی صدا باشید و یا برای استفاده هنگام بازی بخواهید کلیک دکمه‌های خود را کاملاَ حس کنید .

 

  • •علاوه بر اینکه چه نوع دکمه‌ای می خواهید باید به اینکه چه تعداد دکمه می‌خواهید نیز فکر کنید، ممکن است سه دکمه راست و چپ و وسط برای شما کافی باشد یا دکمه های بیشتری برای انجام کارهای مختلف لازم داشته باشید.

 

  • •داشتن قابلیت‌ها و دکمه‌های زیاد ویژگی فوق‌العاده‌ای است، به شرطی که نرم‌افزار مؤثری وجود داشته باشد که با آن بتوان این قابلیت‌ها را تنظیم کرد. برای استفاده‌های ساده و روزانه از ماوس نیازی به پشتیبانی نرم‌افزاری آن نخواهید داشت، اما برای کارهای دقیق و حرفه‌ای‌تر، به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

 

  • •گران‌تر بودن به معنی بهتر بودن نیست و باید ماوسی را انتخاب کنید که برای شما مناسب‌تر است.

 

  • •همیشه به دنبال برند نباشید و گزینه‌های خود را محدود به آن‌ها نکنید، زیرا ممکن است ماوس مناسب شما در بین ماوس‌های برندهای دیگر که کمتر شناخته‌ شده هستند مانند   Beyond پیدا شود.

admin
خرداد ۲۵, ۱۴۰۰