ماینینگ

ماینینگ چیست؟

به فرآیند معتبر ساختن تراکنش افراد دیگر توسط کامپیوتر و افزودن آن‌ به یک لیست عمومی به نام بلاک چین که تراکنش‌های دیگر را نیز شامل می‌شود، ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال می‌گویند طی این فرآیند سکه‌های جدید به اصطلاح استخراج شده به سایر سکه‌های در حال گردش اضافه می‌شوند. ماینینگ از انجام یک سری الگوهای ریاضی پیچیده به‌دست می‌آید. استخراج ارزهای رمزپایه سخت ، پرهزینه و فقط به صورت پراکنده پاداش دارد. به طور خلاصه ، استخراج ارز رمزنگاری شده اصطلاحی است که به روند جمع آوری ارز رمزپایه به عنوان پاداش کاری که انجام می دهید ، اشاره دارد. فرآیند ماینینگ همچنین وظیفه‌ معرفی کوین‌های جدید در جریان موجود را بر عهده دارد.بیت کوین یکی از پرطرفدارترین و با ثبات‌ترین نمونه‌های رمزارز قابل استخراج است.

استخراج مبتنی بر اثبات کار

سیستم اثبات کار (Proof of Work) که پایه و مبنای محبوب‌ترین و رایج ترین ارزهای دیجیتال است، یک ساز و کار اجماع مبتنی بر قدرت محاسباتی است.کاربران باید مسائل ریاضیاتی سختی را برای تعیین اعتبار تراکنش ها حل کنند. این سیستم  باعث قدرت و کنترل بر روی توزیع و پیاده‌سازی تغییرات عمده اقتصادی و فنی در شبکه میشود.در این سیستم، هر کامپیوتر با انجام میزان محاسبات به اشتراک گذاشته در شبکه، بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می کند یا همان ماین کردن صورت میگیرد.

سیستم  مورد استفاده ارزهای رمز پایه:

ارزهای رمزپایه از سیستم های غیرمتمرکز و توزیع شده استفاده می کنند.برای ارزهای رمزپایه ، نه مرجع اصلی وجود دارد و نه دفتر مرکزی. دلیل این امر این است که ارزهای رمزپایه در یک سیستم غیرمتمرکز به نام بلاکچین کار می کنند. برخلاف سیستم بانکی سنتی ، هرکسی می تواند مستقیماً به “سیستم” ارز رمزنگاری شده متصل شود و در آن شرکت کند. بدون مراجعه به بانک مرکزی می توانید پرداخت ها را ارسال و دریافت کنید. به همین دلیل به آن ارز دیجیتال غیرمتمرکز گفته می شود.اما ارز رمزنگاری شده علاوه بر غیرمتمرکز بودن ، یک سیستم توزیع شده نیز هست . این بدان معنی است که دفتر کل کلیه معاملات در دسترس عموم است و در رایانه های مختلف ذخیره می شود.اما بدون بانک مرکزی ، معاملات قبل از اضافه شدن به دفتر چطور تأیید می شوند؟ ارز رمزنگاری شده به جای استفاده از سیستم بانکی مرکزی برای تأیید معاملات ، از الگوریتم های رمزنگاری برای تأیید معاملات استفاده می کند. و این همان جایی است که استخراج کنندگان بیت کوین وارد می شوند. انجام محاسبات رمزنگاری شده برای هر معامله ، به کارهای محاسباتی زیادی نیاز دارد.

انواع ماینینگ

ماینینگ با CPU: این ماینینگ از طریق CPU و کارت‌های گرافیک در دستگاه‌های رایانه خانگی و یا دست‌ساز هستند و به آنها ریگ نیز می‌گویند.امروزه این ماینینگ ها به علت گستردگی شبکه و افزایش سختی  کاربرد زیادی ندارد.

ماینینگ با دستگاه‌های ASIC: امروزه ماینینگ برای ارز‌های دیجیتال با بهره‌گیری از دستگاه‌های قدرتمند ASIC انجام می‌شوند. تمام فارم‌ها مجهز به همین دستگاه‌های ASIC هستند.

ماینینگ بدون نیاز به سخت افزار: این ماینینگ از طریق الگوهای اثبات سهام است . در این نوع ماینینگ نیاز به هیچ دستگاه سخت‌ افزاری نیست اما فقط قادر هستید کوین‌هایی که دارای الگوی اثبات سهام (POS) هستند را  استخراج کنید. الگوریتم آن با بیتکوین متفاوت است یعنی  با خرید سهم عمده‌ای از آن کوین و مسدود کردن آن در حساب خود امنیت شبکه را تامین می‌کنید و به یکی از مستر نودهای آن شبکه تبدیل میشوید. 

بلوک و استخرهای استخراج

هر یک از الگوریتم‌ها که ماینرها حل می‌کنند، یک بلوک نامیده میشود. که ماین آن حدود ۱۰ دقیقه زمان می‌برد. حل این الگوریتم‌ها در هر بلوک بسیار پیچیده‌تر از آن است که با یک سیستم رایانه حل شوند،به همین خاطر برای حل این الگوریتم ها به مجموعه‌ای از سیستم‌های رایانه‌ای نیاز میباشد که  اصطلاحا به ان استخر می‌گویند .همه استخرهای استخراج ارز رمزنگاری شده به یک شکل عمل نمی کنند.استخرهای استخراج متناسب از جمله استخرهای متداول هستند. در این نوع استخرها ، ماینرهایی که به قدرت پردازش استخر کمک می کنند سهام را تا زمانی که استخر موفق به یافتن بلوک می شود دریافت می کنند. استخرهای پرداخت به ازای هر سهم تا حدی به طور مشابه کار می کنند به این صورت که هر استخراج کننده سهام را برای سهم خود دریافت می کندو استخرهای استخراج نظیر به نظیر از متمرکز شدن ساختار استخر جلوگیری کنند.

آیا ماینینگ همیشه سود آور است؟

خیر فرآیند ماینینگ همیشه سودآور نیست. سوداوری ماینینگ به عوامل و شرایط مختلفی بستگی دارد و گاهی ممکن است هزینه‌ای که می‌کنید بیشتر از سود باشد مانند اینکه کدام ارز دیجیتال را استخراج می‌کنید و سرعت کامپیوتر و هزینه برق در محل زندگیتان چگونه است.در کشور ما با توجه به پایین بودن هزینه‌های انرژی نسبت به سایر کشورها این یک مزیت به‌شمار می‌آید وتا حدی زیادی میتواند در بخش هزینه‌ها برای ما صرفه‌جویی به ارمغان آورد. همچنین با توجه به افزایش تعداد افرادی که به ماینینگ می‌پردازند، کیفیت و کمیت سخت افزاری که برای استخراج مناسب نیاز است افزایش می‌یابد.موضوع مهم دیگری که باید بدانید زمان صحیح ماینینگ است؛به‌طور متوسط هر ۴ سال یکبار به‌صورت اتوماتیک مقدار پاداش ماینینگ به نصف کاهش می یابد که اصطلاحا به ان هلوینگ میگویند. بعد ازهلوینگ سختی شبکه دو برابر می‌شود اما قیمت بیت کوین معمولا در طول زمان افزایش می‌یابد و سرعت افزایش میزان سختی از سرعت میزان افزایش قیمت بیشتر است.

چند سایت مفید برای قیمت و اطلاعات مفید ارزهای دیجیتال:

bitcointalk.org

tradingview.com

worldcoinindex.com

coinmarketcap.com

cryptocompare.com

bitinfocharts.com

admin
اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۰