کاهش ارزش لیر و هجوم به رمزارزها در ترکیه

کاهش ارزش لیر

بانک مرکزی ترکیه در روز جمعه بازهم در بازار ارز خارجی دخالت کرد و دلار فروخت. این سومین بار طی 10 روز گذشته‌است که بانک مرکزی علی‌رغم خالی شدن ذخایر مداخله می‌کند. این اقدام ارزش لیر را در برابر دلار به 14 رساند.

ارزش لیر ترکیه 38 درصد از اواخر ماه سپتامبر کاهش یافته‌است، یعنی از زمانی‌که بانک مرکزی این کشور طبق دستور اردوغان هزینه وام‌گیری را پایین‌تر آورد. اردوغان عقیده دارد نرخ بالای بهره تورم را بالا می‌برد. دراین‌بین، تورم در ترکیه در ماه نوامبر به بیش‌از 21 درصد رسید، یعنی بالاترین رقم طی 3 سال گذشته.

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را در سال جاری میلادی تا 15 درصد پایین آورده‌است و سیاست‌گذاران انتظار دارند در اجلاس شانزدهم دسامبر، این رقم تا 14 درصد هم پایین بیاید. رئیس‌جمهور ترکیه بر مخالفت خود با نرخ بالای بهره تاکید دارد و بازار را مقصر ناآرامی‌های بوجودآمده می‌داند.اردوغان اطمینان داده ضعیف شدن لیر رقابت‌پذیری ترکیه را تقویت می‌کند اما اقدامات بانک مرکزی این کشور نشان می‌دهد مقامات خواهان توقف روند کاهش ارزش لیر هستند تا تاثیر آن را بر تورم و تقاضای مصرف‌کننده به حداقل برسانند.

ارزش لیر در ساعت 4:32 بعدازظهر بوقت استانبول 1٫1 درصد دیگر کاهش یافت و به 13٫9436 در برابر دلار رسید. بازار سهام ترکیه هم سقوط کرده و شاخص سهام بانک بورسای استانبول 2٫8 درصد پایین آمده‌است.

تورم ترکیه و تورم جهانی نیز باعث شده است که شرایط برای مردم ترکیه سخت‌تر شود و مردم ترکیه را به این سمت حرکت داده تا جهت حفظ ارزش دارایی‌های خود، به ابزار حفظ ارزش و ضد تورمی روی‌ آورند. اولویت اول مردم طلا و اولویت دوم هم دلار است. پس از خرید طلا و دلار، اولویت مردم ترکیه خرید توکن‌های ارزان‌قیمت مانند SHIB، VET و XRP است. علت عدم تمایل خریداران ترکیه به خرید بیت‌کوین، گران بودن آن است. 

درحالی که بیت‌کوین زیر محدوده ۵۰ هزار دلار درحال معامله است، معامله‌گران در ترکیه از ترس تورم، سرمایه خود را عمدتا به شیبا اینو و تتر تبدیل می‌کنند. شیبا با تعداد توکن‌های بسیار زیاد برابر با یک کوادریلیون عددی در مقایسه با رمزارزهای دیگر به‌شدت ارزان است. ارزش هر توکن شیبا نسبت به لیر ترکیه برابر با ۰۰۰۴۹/ ۰ است درحالی که برای هر بیت‌کوین باید حدود ۶۸۶ هزار لیر پرداخت شود.

اگرچه درحال حاضر معامله با رمزارزها در ترکیه ممنوع است، ولی مالکیت و در اختیار داشتن رمزارز جرم نیست، ولی باتوجه به محبوبیت روزافزون تتر در ترکیه، احتمال افزایش حساسیت نهادهای قانون‌گذار به این رمزارز بیشتر خواهد شد.

admin
آذر ۲۰, ۱۴۰۰