مشخصات AMD Ryzen ‘Rembrandt’ APU مشخص شد

AMD Ryzen 'Rembrandt' APU

AMD سخت در تلاش است تا معماری پردازنده Zen 4 خود را طراحی کند، اما قبل از ورود، هنوز موضوع پردازنده های Zen 3+ رامبراند وجود دارد، یک خط APU از سری 6000 که باید به AMD کمک کند تا با تراشه های موبایل Alder Lake اینتل در سال آینده همگام شود. در حال حاضر ، یک معیار ورود آنلاین به تازگی مشخص شده است که چگونه می توان از APU تلفن همراه AMD انتظار داشت.

مشخصات به لطف Wccftech به ما رسیده است، که ورودی یک نمونه مهندسی AMD را در پایگاه داده UserBenchmarks در حال اجرا بر روی پلتفرم Corsair Xenomorph مشاهده کرد، که به نظر می رسد نام تجاری AIO آینده با نام FP7 باشد.

اعتبار تصویر: BenchLeaks

نمونه مهندسی دارای هشت هسته ، 16 رشته و سرعت کلاک پایه 3.1 گیگاهرتز و کلاک تقویتی 3.9 گیگاهرتز به طور متوسط است. همچنین دارای یک پردازنده گرافیکی RDNA 2 است، اگرچه پیکربندی هسته دقیق آن مشخص نیست.

یکی از راه هایی که می توانیم بگوییم این است که قطعاً یک APU Zen 3 نیست ، بلکه  پلت فرم Corsair از RAM DDR5 با فرکانس 4800 مگاهرتز استفاده می کند ، که تراشه های Zen 3 موجود قادر به پشتیبانی از آنها نیستند.

همچنین به عنوان یک ماژول SODIMM ذکر شده است که مانع از اجرای تراشه در تنظیمات دسکتاپ می شود ، اما همه آنها اعلام می کنند که این APU Rembrandt تلفن همراه است ، اگرچه مشخص نیست که این قسمت از خط Rembrandt-H یا Rembrandt-U است.

همچنین مشخص نیست که آیا APU موجود در پایگاه داده دارای فناوری 3D-VCache AMD است ، که می دانیم AMD با معماری Zen 3 موجود سازگار است ، زیرا دکتر لیزا سو مدیر عامل AMD با استفاده از ماژول جدید نمونه اولیه AMD Ryzen 9 5950X را به نمایش گذاشت.

تجزیه و تحلیل

شکی نیست که دستگاه های تلفن همراه سریعترین بازار رایانهای مصرفی هستند و اگرچه بهترین لپ تاپ ها از نظر عملکرد به اندازه بهترین رایانه های رومیزی قدرتمند نیستند ، اما قابل حمل بودن و تطبیق پذیری آنها آنها را به گزینه ای جذاب تر برای بسیاری از مصرف کنندگان تبدیل می کند.

AMD امسال عملکرد فوق العاده ای در دستیابی به برابری نزدیک با اینتل در بخش پردازنده های دسکتاپ داشته است ، اما در مورد پردازنده های لپ تاپ همچنان از Intel بسیار عقب است. لپ تاپ های AMD هنوز در حال حاضر به عنوان یک محصول جدید به نظر می رسند ، نه یک پیکربندی کاملاً معمولی که انتظار می رود در لپ تاپ بعدی خود مشاهده کنید ، همانطور که در مورد تراشه های اینتل وجود دارد.

اگر AMD امیدوار است با Rembrandt و پردازنده های بعدی Zen 4 به بخش محاسبات تلفن همراه متمرکز شود ، این شرکت با تراشه های Alder Lake اینتل ، که دارای مزایای متمایز هستند ، رقابت می کند.

از آنجا که از معماری بزرگ و کوچک استفاده می کند ، Intel Alder Lake می تواند از هسته های کارآیی برای عملیات سیستم عامل پس زمینه استفاده کند که می تواند قدرت زیادی را در لپ تاپ مصرف کند. و اگر نشت های مختلفی که در مورد SKU دسکتاپ تراشه های نسل دوازدهم اینتل مشاهده کرده ایم ، نشانه ای باشد ، Alder Lake نیز برخی عملکردهای جدی را نیز به همراه خواهد داشت.

اگر تراشه های Intel Alder Lake تقریباً به اندازه سیلیکون موبایل AMD قدرتمند یا بیشتر باشند ، در عین حال باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شوند که مستقیماً به عمر باتری بهتر منجر می شود.

وقتی اینتل پردازنده های سری Core خود را معرفی کرد و AMD چندین سال جواب واقعی برای آن نداشت ، اینتل بازار پردازنده های رومیزی را از دست داد تا اینکه سالها تقریباً 80 درصد بازار را در اختیار خود داشت. تا زمانی که AMD پردازنده های Ryzen خود را معرفی کرد ، سرانجام وضعیت بخش دسکتاپ شروع به برگشت کرد.

اتفاقی مشابه در قسمت جلوی کارت گرافیک زمانی رخ داد که انویدیا کارت های RTX خود را منتشر کرد که دارای گرافیک های ردیابی اشعه و افزایش وضوح رزولوشن مبتنی بر یادگیری ماشین در قالب DLSS بود.

کارت های گرافیک AMD به سادگی نمی توانند از نظر عملکرد با هم رقابت کنند ، و حتی اگر بهترین کارت گرافیک های موجود در بازار را تولید می کنند ، انویدیا همچنان برتری قابل توجهی دارد . AMD در حال پیشرفت است . باید ببینیم آیا تاریخ بار دیگر تکرار می شود یا خیر.