پاوربانک

پاوربانک چیست؟

پاوربانک یک باتری قابل حمل و قابل شارژ است که برای شارژ مجدد اسباب های الکترونیکی طراحی شده است. پاوربانک ها می توانند از طریق USB و غیره یا به صورت بی سیم شارژ شوند. پاوربانک ها در اشکال و اندازه های مختلفی متناسب با افراد مختلف و نیازهای آنها وجود دارد. پاوربانک می تواند به اندازه کافی کوچک باشد که در جیب شما جای گیرد یا اینکه با ظرفیت بالاتر بزرگتر باشند.در سال های اخیر ، استفاده از پاوربانک ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است زیرا یک روش راحت و آسان برای شارژ تلفن های هوشمند و سایر دستگاه ها را در صورت دور بودن از برق ارائه می دهند.  نام پاوربانک را می توان به یک بانک مالی تشبیه کرد که در صورت نیاز می توان وجوه را واریز ، ذخیره و برداشت کرد.

اولین پاور بانک قابل حمل در سال 2001 توسط یک شرکت چینی به نام Pisen ایجاد شد.اولین پاور بانک بزرگ بود و عمر باتری آن کوتاه بود. امروزه طراحی های بسیار پیچیده و جمع و جور با عمر باتری بسیار برتر وجود دارد. اکثر پاوربانک های مدرن می توانند در کف دست شما قرار بگیرند و چندین بار گوشی هوشمند شما را قبل از تمام شدن شارژ شارژ کنند.

پاوربانک چگونه کار میکند؟

از آنجا که پاور بانک ها  باتری های معمولی با برخی ویژگی های اضافی هستند ، دقیقاً مانند هر باتری قابل شارژ دیگر کار می کنند. آنها ابتدا انرژی را تا حداکثر ظرفیت خود ذخیره می کنند و پس از اتصال به دستگاه دیگری که نیاز به شارژ مجدد دارد ، آن را آزاد می کنند. البته از نظر مدار ، آنها می توانند دستگاه های کاملاً پیچیده ای باشند. پاوربانک ها می توانند برای شارژ تلفن های همراه ، تبلت ها ، دوربین ها ، بلندگوهای قابل حمل ، کنسول های بازی یا حتی لپ تاپ مورد استفاده قرار گیرند

انواع اصلی پاوربانک:

پاوربانک جهانی یا استاندارد: اینها شارژرهای قابل حمل پاوربانک معمولی هستند. این پاوربانک ها به طور معمول از یک شارژر USB استاندارد شارژ می شوند و در پاوربانک نشانه ای از وضعیت شارژ آن وجود دارد. به طور معمول از یک اتصال میکرو USB به عنوان منبع تغذیه استفاده می شود.

پاور بانک خورشیدی: همان گونه که از نام آن پیداست ، پاوربانک های خورشیدی می توانند از نور خورشید برای شارژ استفاده کنند. برای این کار آنها پانل های فتوولتائیک دارند. از آنجا که شارژ خورشیدی کند است ، می توان آنها را از یک شارژر USB نیز شارژ کرد.

پاوربانک بی سیم: این پاوربانک ها از استاندارد Qi استفاده می کنند که تقریباً در تمام دستگاه های الکترونیکی قابل شارژ بی سیم است.بهتر است پس از تمام شدن شارژ ، پاوربانک شارژ بی سیم خاموش شود و سپس مدار شارژ بی سیم غیرفعال شود و پاوربانک بی مورد تخلیه نشود.

پاوربانک ها از چه نوع باتری استفاده می کنند؟

پاوربانک ها معمولاً با باتری های لیتیوم-پلیمر (Li-Po) و لیتیوم-یون (Li-Ion) عرضه می شوند که Li-Ion  از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

تفاوت بین این دو نوع:

 • 1.باتری های لیتیوم-پلیمر نسبت به لیتیوم یونی دارای چگالی انرژی بالاتری هستند

 • 2.طول عمرلیتیوم پلیمر از لیتیوم یونی کمتر است  

 • 3.باتری های لیتیوم یونی به طور کلی قیمت کمتری نسبت به لیتیوم پلیمر دارند

 • 4.لیتیوم پلیمر کمتر در معرض انفجار هستند اما در عوض لیتیوم یونی می توانند چرخه شارژ / تخلیه بیشتری را تحمل کنند.

شارژ پاوربانک چقدر طول می کشد؟

مدت زمان شارژ بستگی به میزان شارژ فعلی و همچنین ظرفیت پاور بانک دارد . به عنوان یک قاعده کلی ، برای یک پاوربانک 10000mAh ، متوسط ​​زمان شارژ حدود 4-6 ساعت است. . mAh به معنای میلی آمپر ساعت است و برای باتری های قابل شارژ در پاوربانک ها ، نشان می دهد که باتری چقدر می تواند شارژ کند و تا چه مدت می تواند قبل از اینکه شارژ شود ، شارژ یک دستگاه الکترونیکی دیگر را تأمین کند.

سریع ترین پاوربانک ها می توانند کمتر از 1 ساعت شارژ کنند. کندترین آنها ممکن است تا 8 ساعت طول بکشد. به عنوان مثال ، اگر پاوربانک 70 درصد شارژ داشته باشد ، شارژ مجدد آن زمان بسیار کمتری نسبت به خالی بودن آن نیاز دارد. برای پاور بانک های بزرگتر ، شارژ مجدد ممکن است 2 برابر ، 3 برابر یا حتی 4 برابر بیشتر باشد. مگر اینکه شارژر پرسرعت داشته باشید.

چگونه می توانیم ظرفیت پاور بانک خود را بدانیم?

به طور مثال اگر پاوربانک شما 10000 میلی آمپر ساعت داشته باشد ، آن را به میلی آمپر ساعت دستگاهی که می خواهید شارژ کنید تقسیم می کنید. ، یک جستجوی آنلاین می تواند mAh دستگاه را به شما بگوید. مثلا ، یک آیفون XS از یک باتری 2،658 میلی آمپری استفاده می کند. با استفاده از این معادله ، شارژ آیفون XS شما 3 ساعت و 7 دقیقه طول می کشد تا پاور بانک 10000 میلی آمپری شما تمام شود.

طول عمر پاوربانک

دو شکل اصلی در طول عمر باتری پاوربانک  وجود دارد که با پاوربانک ها مرتبط هستند.

چرخه های تخلیه شارژ: هر باتری قابل شارژ به تدریج فرسوده می شود. معمولا طول عمر باتری از نظر تعداد چرخه تخلیه شارژ قابل انجام قبل از افت عملکرد با یک درجه مشخص ، ذکر می شود. بعضی از پاوربانک های ارزان ممکن است فقط 500 چرخه تخلیه شارژ داشته باشند ، اما عمر بیشتر آنها بیشتر از چرخه تخلیه شارژ است

زمان تخلیه خودکار: تمام سلول های باتری از  قابل شارژ گرفته تا  اولیه دارای سطح تخلیه خودکار خاصی هستند. برای باتری های قابل شارژ با مدار کنترل خاص ، برای زنده نگه داشتن این مدارها مقداری انرژی لازم است. در نتیجه فقط یک زمان محدود باقی می ماند که باتری شارژ می شود.یک پاوربانک خوب می تواند شارژدهی را فقط با از دست دادن اندکی شارژ تا 6 ماه نگه دارد ، اما با کیفیت پایین ممکن است فقط یک ماه شارژ مفید را حفظ کند. این ارقام به دمای اتاق مربوط است ، ولی ذخیره آنها در خارج از این دما به طرز قابل توجهی عملکرد آنها را کاهش می دهد.

مزایای پاور بانک چیست؟

به راحتی قابل حمل است:
امروزه اکثر
پاوربانک ها می توانند در کف دست قرار بگیرند و حمل آنها در هر مکانی آسان است!

 • ظاهری زیبا:

  پاوربانک ها در رنگ ها و سبک های مختلفی وجود دارد که می توانید انتخاب کنید.

 • مقرون به صرفه:

  برای خرید یک پاوربانک با کیفیت نیازی نیست که هزینه زیادی صرف کنید. بیشتر پاوربانک ها زیر 500 هزارتومان هستند

 • قابل استفاده مجدد:

  هر بار که باید دستگاه های الکترونیکی خود را شارژ کنید ، نیاز نیست یک پاوربانک جدید تهیه کنید بلکه می توانید همان پاوربانک را بارها شارژ و استفاده کنید.

 • شارژ سریع:

   شما می توانید یک پاوربانک را  با خود هرجایی ببرید و تلفن خود را در حین حرکت سریع شارژ کنید.

 • نگرانی از تلفن همراه بی شارژ را کاهش می دهد:

  تا زمانی که یک پاور بانک دارید هر کجا که باشید دیگر نگران کمبود شارژ تلفن خود نخواهید بود.

راهنمای خرید پاور بانک:

ظرفیت های پاوربانک را بررسی کنید: به آنچه باید شارژ شود فکر کنید (تلفن همراه لپ تاپ یا…..) .برای اطلاع از ظرفیت تلفن همراه به زیر باتری آن یا  به مشخصات پشت کارتن گوشی خود نگاهی بیاندازید.برای  شارژ لپ تاپ با پاوربانک، انرژی بیشتری نسبت به تلفن هوشمند نیاز است . یک تلفن هوشمند می تواند با یک پاوربانک 3350 میلی آمپری شارژ شود اما یک لپ تاپ به انرژی بیشتری احتیاج دارد. پس اگر به یک پاوربانک برای لپتاپ نیاز دارید پاوربانکی با ظرفیت 30000 میلی آمپر ساعت یا بیشتر استفاده کنید. ظرفیت تلفن های قدیمی  کمتر از 1000 میلی آمپر ساعت است ، اما تلفن های مدرن می توانند تا 3000 میلی آمپر ساعت و بیشتر ظرفیت داشته باشند. باتری های تبلت دارای باتری های بسیار بزرگتری هستند ، بنابراین باری  شارژ ان، به یک پاوربانک بزرگتر نیاز میباشدبرای تأمین شارژ کامل ، ظرفیت پاوربانک حداقل باید کمی بیشتر از دستگاه مورد شارژ باشد

 

جریان شارژ خروجی پاور بانک:  هنگام خرید پاور بانک جریان شارژ خروجی هم در نظر بگیرید

می توانید از شارژرهای ارائه شده دستگاه خود، جریان خروجی مورد نیاز را به دست آورید. بسیاری از شارژرهای USB فقط شارژ حدود نیم آمپر را براورده می‌کنند ، تلفن های هوشمند ممکن است حدود 1 آمپر و تبلت ها حدود 2.5 آمپر باشد.

هرچه حداکثر جریانی که پاوربانک ها می تواند تأمین کنند بیشتر باشد، مدت بیشتری طول می کشد تا دستگاه نیز شارژ شود. بنابراین اگر می خواهید زمان شارژ سریع داشته باشید ، یک پاوربانک با جریان خروجی بالا بخرید.

 

تعداد پورت: قبل از خرید بررسی کنید که قابلیت های جریان خروجی برای هر پورت برای شما کافی باشد. اگر چندین دستگاه به طور همزمان شارژ شوند ، پاوربانک ممکن است حداکثر جریان را به هر پورت ندهد که باعث افزایش زمان شارژ دستگاه ها می شود.

 

اندازه و وزن: اندازه و وزن پاوربانک اهمیت زیادی دارد. هرچه ظرفیت پاوربانک بیشتر باشد بزرگتر و سنگین تر خواهد بود.


اتصالات شارژ:  خروجی پاوربانک ها به طور جهانی USB Type A است (که برای ارتباط با شارژرهای USB ، درایو های حافظه فلش و غیره استفاده می شود) اما گاهی ممکن است کانکتور مورد استفاده برای شارژ برخی پاور بانک ها متفاوت باشد پس به این مورد دقت کنید

admin
اردیبهشت ۷, ۱۴۰۰