پردازنده‌های گرافیکی جدید AMD،خبر خوبی برای گیمرها و رمزارزها

پردازنده‌های گرافیکی جدید AMD

AMD قرار است سال 2022 را با تعدادی محصول جدید از جمله دو کارت گرافیک جدید و اولین کارت اختصاصی cryptomining این شرکت آغاز کند.

در آخر هفته، لنوو ممکن است به طور تصادفی Radeon RX 6500XT AMD را با قرار دادن مشخصات رایانه شخصی بازی Legion T5 خود با کارت گرافیک معرفی نشده در سایت خود رونمایی کند.

اکنون، ما شواهد ملموسی داریم که نشان می‌دهد نه تنها Radeon RX 6500XT در راه است، بلکه RX 6400 ممکن است در پشت آن باشد. هر دو GPU دارای چندین SKU هستند اگرچه همه آنها دارای 4 گیگابایت VRAM هستند.

رقیب سرسخت AMD، Nvidia گزارش شده است که آماده راه اندازی پردازنده گرافیکی دسکتاپ RTX 3050 خود است. با نزدیک شدن به نمایشگاه CES 2022، شکی وجود ندارد که هم AMD و هم Nvidia می خواهند سال را با شکوه آغاز کنند، و خوب است که شاهد کاهش چند کارت بودجه جدید برای تغییر باشیم.

علاوه بر این کارت‌های جدید متمرکز بر مصرف‌کننده، یک کارت رمزنگاری جدید AMD نیز در طبیعت مشاهده شده است – اگرچه تقریباً به همان اندازه گران است که می‌توانید تصور کنید.

کارت گرافیک جدید AMD BC160 که در خرده‌فروشی آنلاین AliExpress توسط سایت فناوری روسی 3D News مشاهده شد،  یک کارت استخراج رمزنگاری اختصاصی است (BC مخفف Blockchain Compute) تا یک GPU مصرف کننده.

به گفته Videocardz، کارت رمزنگاری BC160 از پردازنده گرافیکی Navi 12 ساخته شده است که با فرآیند 7 نانومتری TSMC ساخته شده است و دارای 2304 پردازنده جریان، دو پشته حافظه 4 گیگابایتی HBM2 با گذرگاه 1024 بیتی و پهنای باند حافظه 112 گیگابایت بر ثانیه است.

این به کارت هش ریت اتریوم در حدود 70MH/s می دهد. این آن را بین Nvidia GeForce RTX 3070 و RTX 3080 Ti قرار می دهد که بر اساس منبع رمزنگاری Kryptex دارای میانگین نرخ هش به ترتیب 60MH/s و 83MH/s هستند.

به گفته Kryptex، با قیمت خرده فروشی 1999 دلار در AliExpress، این امر AMD BC160 را از نظر قیمت به RTX 3070 نزدیکتر می کند، در حالی که از نظر نرخ هش قیمت مناسبی را ارائه می دهد.

تجزیه و تحلیل: چند خبر مثبت در زمینه کارت گرافیک

پردازنده‌های گرافیکی جدید AMD

نمی توان از این واقعیت عبور کرد که سال سختی برای گیمرهایی بود که امیدوار بودند به کارت های گرافیک دست پیدا کنند. بین ربات‌های اسکالپر و کریپتوماینرهایی که تمام سهام را به صورت آنلاین جمع‌آوری می‌کنند، Nvidia Ampere و AMD Big Navi به نظر می‌رسید که به نسل گمشده‌ای از کارت‌های گرافیک تبدیل شوند.

خوشبختانه، تعداد زیادی کارت گرافیک مقرون به صرفه به زودی عرضه می شوند، و در حالی که آنها تقریباً به اندازه برخی از کارت های سطح بالاتری که همه می خواهند، قدرتمند نخواهند بود، Nvidia GeForce RTX 3050  و AMD Radeon RX 6500 XT و AMD Radeon RX 6400 همگی از نظر عملکرد نسبت به قیمت امیدوارکننده به نظر می رسند.

و از آنجایی که این کارت‌ها نسبتاً ضعیف هستند، احتمال اینکه رمزنگارها علاقه خاصی به آن‌ها داشته باشند، بسیار زیاد است. به این موارد، عرضه کارت‌های گرافیکی بیشتری را که به صراحت برای رمزنگاری طراحی شده‌اند، اضافه کنید، و دلیل خوبی برای امیدواری وجود دارد که شاید به زودی فشار تقاضا بر بازار کارت‌های گرافیک کاهش یابد.

بدیهی است که شما باید امید داشته باشید با وجود اینکه انویدیا مطمئن است نیمه دوم سال 2022 برای گیمرهایی که به دنبال خرید کارت های گرافیک جدید هستند بهتر به نظر می رسد. بنابراین بهترین توصیه این است که مراقب این کارت‌ها باشید، اما انتظار داشته باشید که آنها به همان سرعتی که سایر کارت‌های گرافیک این نسل به فروش می‌رسند، به فروش بروند.

منبع : techradar