پیش‌بینی نفت در سال ۲۰۲۲

پیش‌بینی نفت در سال ۲۰۲۲

تحلیلگران نفت پیش‌بینی خود از قیمت آن را در 2022 به‌خاطر شیوع کرونای اومیکرون و تاثیر آن بر بهبود تقاضای سوخت و همچنین احتمال مازاد عرضه نفت در بحبوحه افزایش تولید، پایین آورده‌اند.

نظرسنجی از 35 اقتصاددان و تحلیلگر نشان می‌دهد متوسط قیمت نفت خام برنت در 2022، حدود 74 دلار در هر بشکه خواهد بود، یعنی حدود 2 درصد کمتر از 75.33 دلاری که در ماه نوامبر پیش‌بینی‌شده بود. این اولین کاهش پیش‌بینی قیمت نفت در 2022 از اواسط تابستان است.پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت خام آمریکا در سال جدید میلادی به‌طور متوسط برابر با 71.38 دلار در هر بشکه باشد. این رقم قبلاً 73.31 دلار پیش‌بینی‌شده بود.

طبق گفته‌ی تحلیلگران، با توجه به رشد آهسته تقاضای نفت و ادامه روند افزایش عرضه، بازار نفت در 2022 تعادل بیشتری خواهد داشت و قیمت‌ها نسبت‌به سطح فعلی پایین‌تر خواهند بود.با گسترش سریع نوع جدید ویروس کرونا و سخت‌تر شدن محدودیت‌های کرونایی، احتمال مختل شدن روند بهبود تقاضا وجود دارد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش در ائتلاف اوپک پلاس در چهارم ژانویه سال جدید میلادی دیدار می‌کنند تا در مورد سیاست تولید تصمیم‌گیری شود. این ائتلاف در اجلاس قبلی توافق کرد به روند افزایش تدریجی تولید خود یعنی 400 هزار بشکه در روز ادامه دهد.

تحلیلگران عقیده دارند از نظر عرضه، استراتژی اوپک پلاس، مذاکرات اتمی ایران و آمریکا و سرعت بهبود تولید نفت شیل آمریکا، همه بر قیمت نفت تاثیر خواهند گذاشت اما تقاضا مهم‌ترین عامل است.

پیش‌بینی می‌شود تقاضا برای نفت در 2022، 3.2 تا 6 میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

admin
دی ۱۱, ۱۴۰۰