چرا وب کم های لپ تاپ هنوز اینقدر وحشتناک هستند و چه زمانی تغییر خواهند کرد؟

وضوح پایین هنوز یک هنجار است اما چرا ؟

یک لپ تاپ جدید از شرکت فناوری چینی Honor ابتدا با یک صنعت روانه بازار شد که تقریباً بدون توجه بود.

MagicBook V14 اولین لپ تاپی است که مجهز به دوربین 5 مگاپیکسلی با دوربین 90 درجه زاویه فوق العاده گسترده است. تعداد انگشت شماری از دستگاه های دیگر مانند لپ تاپ تجاری HP Elite Dragonfly Max نیز دارای دوربین های 5 مگاپیکسلی هستند (الف) احتمالاً لپ تاپ های قابل تبدیل 2 در 1 هستند و (ب) هنوز بخش کوچکی از بازار را به خود اختصاص می دهند.

پس چرا در عصر حاضر که کار ترکیبی همه گیر است ، جایی که تلفن های هوشمند اصلی مانند Infinix Zero 8 دارای یک دوربین سلفی با وضوح 48 مگاپیکسل هستند ، آیا دارندگان لپ تاپ باید با وب کم VGA کنار بیایند؟

VGA  به وضوح قدیمی ، منسوخ و قدیمی 640 در 480 پیکسل (یا به طور کلی 307،000 پیکسل) اشاره دارد. این دستگاه در اواخر قرن گذشته (دهه 1990) رایج بود ، اما به نحوی موفق شده است راه خود را در حداقل یک لپ تاپ راه اندازی شده در سال 2021 پیدا کند  یعنی Lenovo V17 –IIL.

یکی از پرفروش ترین محصولات رایانه ای در دو سال گذشته ، وب کم humble بوده است. این همه گیری نشان داده است که میلیون ها نفر از کیفیت تصویر گرفته شده توسط وب کم های لپ تاپ راضی نیستند و متأسفانه این چیزی نیست که به زودی تغییر کند.

HD پیشرو است

بررسی نمونه ای از 50 لپ تاپ که در حال حاضر در Dell ، Lenovo و HP در حال فروش هستند – در زمینه بازی ، مصرف کننده و مشاغل – تصویری تیره و تار را به تصویر کشیده است.

Dell هیچ لپ تاپی با وب کم با وضوح بالاتر از 720p (حدود یک میلیون پیکسل) نداشت و این شامل گران ترین لپ تاپ آن ، Dell Precision 7760 با قیمت 5339 دلار است Lenovo. حتی برای ایستگاه کاری تلفن همراه گران قیمت 5،159 دلاری ThinkPad P17 Gen 2 و همچنین برای HP و Apple بهتر از این نبود.

در حال حاضر ، وب کم HD یک هنجار را نشان می دهد – نه یک استثنا – در لپ تاپی که در سال 2021 راه اندازی شد. این معادل داشتن یک درایو CD -ROM بر روی لپ تاپ شما است – قبلاً جالب بود ، اما این روزها فقط شرم آور است. پس چرا تغییری ایجاد نمی شود؟

خوب ، قوانین فیزیک ، بی علاقگی و اولویت ها وجود دارد. کیفیت دوربین وب قبل از همه گیری در لپ تاپ ها در فهرست اولویت ها قرار داشت زیرا اکثر مردم در زندگی واقعی ملاقات می کردند و کنفرانس ویدئویی یا عمدتاً در اتاق جلسات یا تلفن های هوشمند انجام می شد و هر دو کیفیت بسیار بهتری داشتند.

این امر فروشندگان مانند دل را متقاعد کرد که به فناوری HD پایبند باشند و آن را برای ایجاد لپ تاپ های فوق قابل حمل با حاشیه های کوچک مانند برنده جایزه XPS 13. متقاعد کنند. دیگران ، مانند Honor ، تصمیم گرفته اند که وب کم را به طور کلی در یک کلید پاپ آپ پنهان کنند.و  برخی دیگر وب کم را به طور کلی حذف کردند .

قوانین فیزیک و (به طور کلی) سرمایه داری به طور کلی تغییر به وب کم های لپ تاپ چند مگاپیکسلی را پیچیده کرد. ضخامت گوشی ها بیشتر از درپوش لپ تاپ است و ماژول های وب کم لپ تاپ افقی هستند (در قاب قرار می گیرند) ، نه عمودی (مانند تلفن های هوشمند). بنابراین تا زمانی که تقاضای کافی برای ماژول های وب کم لپ تاپ با سنسورهای مشابه گوشی هوشمند وجود نداشته باشد ، این انتقال رخ نخواهد داد.

سپس بی علاقگی کاربر وجود دارد: وب کم های HD یک هنجار هستند ، بنابراین بررسی ها و کاربران تمایلی به برجسته کردن یا در نظر گرفتن آن به عنوان یک ناهنجاری ندارند. تنها زمانی که داوران ، به عنوان یک کاتالیزور تغییر عمل می کنند و این را به عنوان یک انحراف برجسته می کنند ، خوانندگان توجه می کنند و امیدوارم فروشندگان را تحت فشار قرار دهند.

خب بعدش چی میاد؟

هواوی و آنر تنها کسانی هستند که جرات کردند وب کم را در یک کلید بازشو قرار دهند و حداقل چیزی که می توانیم بگوییم این است که به دلیل زاویه ثابت دوربین ، گزینه ای محبوب نیست. جایگزین های دیگر می تواند شامل داشتن یک ضخامت ضخیم تر ، زیر نمایشگر یا دوربین های سوراخ دار باشد.

افزایش قابلیت های دوربین در تلفن های هوشمند نقاط قوت فروش منحصر به فردی را برای گوشی های هوآوی ارائه کرده است. آیا کسی می تواند همین کار را در لپ تاپ ها تکرار کند؟ باید منتظر ماند…