کارت گرافیک کامپیوتر

Gpu  یا کارت گرافیک چیست؟

Gpuمخفخف Graphics Processing Unitاست و به معنای واحد پردازش تصویری است. کارت گرافیک یک مدار الکترونیکی است که پردازش مورد نیاز برای ایجاد و ارائه تصاویر ، انیمیشن ها و فیلم ها را تسریع می کند. کارت گرافیک  رایانه را قدرتمندتر کرده و به او توانایی انجام کارهای سطح بالا را می دهد. کارت گرافیک بر روی مادربرد نصب می‌شود و اطلاعات از طریق رابط‌های مخصوص به مادربرد منتقل می‌شوند .تصاویری که روی مانیتور می بینید از نقاط کوچکی به نام پیکسل ساخته شده اند. در بیشترین تنظیمات رزولوشن ، یک صفحه نمایش بیش از یک میلیون پیکسل را نشان می دهد و کامپیوتر برای ایجاد یک تصویر باید تصمیم بگیرد که با هرکدام چه کند. برای این کار ، به یک مترجم نیاز دارد ( چیزی برای گرفتن داده های باینری از CPU و تبدیل آن به تصویری که می بینید). تا زمانی که رایانه دارای قابلیت گرافیک در مادربرد نباشد ، این ترجمه روی کارت گرافیک انجام می شود.

Gpu به زبان ساده تر:

برای مثال کامپیوتر را به عنوان شرکتی با دپارتمان هنری خاص خود در نظر بگیرید. هنگامی که افراد شرکت می خواهند یک اثر هنری داشته باشند ، آنها درخواستی را به بخش هنر ارسال می کنند. گروه هنری تصمیم می گیرد که چگونه تصویر را خلق کند و سپس آن را روی کاغذ می گذارد. نتیجه نهایی این است که ایده کسی به یک تصویر واقعی و قابل مشاهده تبدیل می شود. کارت گرافیک با همان اصول کار می کند. پردازنده مرکزی ، همراه با برنامه های نرم افزاری ، اطلاعات مربوط به تصویر را به کارت گرافیک می فرستد. کارت گرافیک تصمیم می گیرد که چگونه از پیکسل های روی صفحه برای ایجاد تصویر استفاده کند. سپس این اطلاعات را از طریق کابل به مانیتور می فرستد

انواع کارت گرافیک:

یکپارچه یا Integrated:گرافیکی که در مادربرد تعبیه شده به عنوان Integrated شناخته می شود . به طور کلی در اکثر لپ تاپ ها و یا برخی از مدل های رایانه های ارزان قیمت استفاده می شود و به راحتی قابل ارتقا نیست.

جدا یا Discrete:این یک کارت گرافیک خارجی است که یک سخت افزار است و به عنوان یک جزء اضافی روی مادربرد اضافه می شود. ممکن است بیشتر افراد برای کار با رایانه به کارت گرافیک خارجی نیازی نداشته باشند. کارهای اساسی مانند ایجاد پرونده ، انجام کارهای اداری ، تماشای فیلم ، لیست آهنگ ها و غیره ممکن است نیازی به کارت گرافیک نداشته باشد. اما ممکن است برای کاربرانی که اهل بازی های با وضوح بالا هستند  یا کارهای گرافیکی سنگین انجام میدهند ، به یک جزء خارجی یعنی کارت گرافیک برای این منظور نیاز داشته باشند.

 تولید کنندگان کارت گرافیک:

در دنیا دو تولید کننده اصلی کارت گرافیک شناخته شده هستند: 

1. NVIDIA

2. AMD

 

ویژگی های کارت گرافیک:

حافظه یا Memory:کارت گرافیک حافظه خاص خود را دارد. محدوده حافظه می تواند از 128 مگابایت تا 2 گیگابایت حافظه باشد. ما باید کارت با حافظه بیشتر بخریم. RAM بیشتر برابر با وضوح بالاتر ، رنگ های بیشتر روی صفحه و بهترین جلوه های ویژه است.

پشتیبانی از چند صفحه Multiple Screen support :بیشتر کارتهای ویدیویی جدید قابلیت اتصال دو نمایشگر به یک کارت را دارند. شما می توانید دو میزکار جداگانه ببینید یا دو نمایشگر را به یک میز کار تبدیل کنید. این ویژگی برای ویرایش ویدئو بسیار مهم است.  

بازی و ویرایش ویدئو Gaming And Video Editing:کارت گرافیک گسسته فقط برای یک گیمر نیست بلکه به کسانی که از نرم افزار ویرایش ویدیوی پیشرفته استفاده می کنند به عنوان یک کارت گرافیک با کیفیت بالا برای کاهش زمان ارائه تصویر کمک می کنند و همچنین یک محیط با کیفیت بالا را ارائه می دهند.

  ارتباط Connection:کارت گرافیک با استفاده از پورت های مختلف به مانیتور متصل می شود ، در صورتی که پورت باید روی مانیتور و کارت گرافیک وجود داشته باشد. VGAو  HDMI و DVI برخی از پورتهای متداول هستند که برای اتصال کارت گرافیک به مانیتور استفاده می شود  

Fpsچیست؟

برای اینکه  بتوان تصویر یکدستی را بر روی صفحه نمایش مشاهده کرد ، رایانه باید بتواند جزئیات این تصویر را به سرعت و در نرخ فریم  مناسب از ویدئو کارت دریافت کند .این مقدار به عنوان «فریم بر ثانیه Frame per second» که به صورت اختصاری «FPS» نوشته می شود، شناخته می شود. نرخ فریم تعداد تصاویر کامل کارت را در هر ثانیه نشان می دهد. چشم انسان می تواند در هر ثانیه حدود 25 فریم را پردازش کند ، اما بازی های پر سرعت برای تهیه انیمیشن و پیمایش روان به سرعت فریم حداقل 60 FPS نیاز دارند. هرچه این مقدار بیشتر باشد، کیفیت تصویر بالاتر میرود .نوع ترکیب رنگ، و رزولوشن تصویر می تواند تعیین کننده FPS باشد.

نکاتی برای خرید کارت گرافیک : 

افرادی که از رایانه خود در درجه اول برای پست الکترونیکی ، پردازش کلمه یا وبگردی استفاده می کنند ، می توانند تمام پشتیبانی های گرافیکی لازم را در یک مادربرد با گرافیک یکپارچه پیدا کنند. کارت میان رده برای اکثر گیمرهای معمولی کافی است. افرادی که به قدرت یک کارت سطح بالا نیاز دارند شامل علاقه مندان به بازی و افرادی هستند که کارهای گرافیکی 3-D زیادی انجام می دهند.میزان انرژی که منبع تغذیه کامپیوتر (PSU) می‌تواند به مؤلفه‌های رایانه ارسال کند یک منبع محدود است، بنابراین PSU لپ‌تاپ باید از قدرت کافی برای پشتیبانی از کارت گرافیک برخوردار باشد . یک کارت گرافیک استاندارد بین ۱۰۰w تا ۳۰۰w نیاز دارد؛ اما ممکن است یک کارت گرافیک که قدرت بالاتری دارد به ۶۰۰w نیاز داشته باشد. بنابراین برای خرید کارت گرافیک مشخصات لپ‌تاپ خود را بررسی کنید و ببنید که PSU شما حداکثر چند وات انرژی می‌تواند تأمین کند اگر قصد خرید یک کارت گرافیک رادارید میزان فضای داخلی کیس را بررسی کنید و با اندازه کارت گرافیک مورد نظر مقایسه کنید

سوالات متداول: 

کدام کارت گرافیک برای بازی بهتر است؟

 در مورد بهترین کارت گرافیک برای بازی گزینه های زیادی وجود دارد. در نهایت به ترجیح و نیازهای شخصی خلاصه می شود. GeForce RTX 3090 ، 3090 Ti و 3070 ، به همراه Radeon Rx 6800 ، همه گزینه های درجه یک برای بازی های سنگین محسوب می شوند .

 

آیا می توانید کارت گرافیک را در لپ تاپ قرار دهید؟

اکثر لپ تاپ ها دارای کارت گرافیک داخلی هستند که به طور دائمی به مادربرد متصل هستند. با این حال ، برای لپ تاپ هایی که با پورت Thunderbolt 3 همراه هستند ، اتصال کارت گرافیک خارجی امکان پذیر است.

 

 ایا میتوان چند کارت گرافیک را بر روی یک مادر بورد نصب کرد؟

با استفاده از فناوری SLI و CrossFireX می توان از چند کارت گرافیک که از یک نوع و با مشخصات یکسان باشند بر روی یک مادربرد استفاده کرد.

admin
اردیبهشت ۵, ۱۴۰۰