کوالکام معتقد است دوربین همیشه روشن جدیدش برای گوشی‌ها خطری امنیتی نیست

ممکن است به زودی دوربین تلفن شما همیشه روشن باشد.

دوربین همیشه روشن

یکی از بزرگترین ویژگی های جدید چیپست جدید اسنپدراگون 8 نسل 1، دوربین همیشه روشن است. بله شما آن را درست خواندید. یک دوربین همیشه روشن در تلفن شما.

این بدان معناست که این چیپست احتمالاً در بسیاری از بهترین تلفن های اندرویدی سال 2022 خواهد بود و می تواند به طور مداوم دوربین های جلو و عقب خود را اجرا کند.

ایده این است که امکان نوآوری هایی را فراهم می کند که به این معنی است که برای فعال کردن آن نیازی به لمس تلفن خود ندارید. به عنوان مثال، ممکن است به شما این امکان را بدهد که یک روز بتوانید قفل گوشی خود را زمانی که دستانتان مشغول هستند باز کنید.

یکی از نمایش‌ها نشان داد که چگونه یک برنامه می‌تواند چهره‌های دیگر را در نمای دوربین جلو ردیابی کند، بنابراین می‌تواند تشخیص دهد که در حالی که شما اطلاعات خصوصی را مشاهده می‌کنید یا جزئیات بانکی خود را وارد می‌کنید، فردی از بالای شانه شما نگاه می‌کند.

در حالی که این موارد کاربرد خود را دارد، به طور قابل درک برخی از کاربران را در مورد خطرات امنیتی بالقوه نگران می کند. به گفته کوالکام، این یک مشکل نیست.در جریان رویداد Tech Summit 2021، کوالکام به مشتریان اطمینان داد که آنها با این موضوع به شیوه ای معقول برخورد کرده اند.

جاد هیپ، معاون مدیریت محصول در بخش‌های دوربین، دید کامپیوتر و ویدئو کوالکام، به گفت: ما بسیار مراقب بودیم تا مطمئن شویم کسی نمی تواند آن داده ها را بگیرد و بنابراین کسی نتواند شما را از طریق تلفن شما تماشا کند.

جنبه کم مصرف که در آن دوربین همیشه به دنبال چهره است، بدون خروج از Sensing Hub اتفاق می‌افتد. تمام هوش مصنوعی و پردازش تصویر در آن بلوک انجام می شود و این داده ها حتی به DRAM قابل صدور نیستند.

این بدان معناست که داده‌های دوربین همیشه روشن توسط سایر برنامه‌های تلفن شما قابل استفاده یا ارسال به فضای ابری نخواهد بود.

هیپ ادامه می‌دهد: «ما این سخت‌افزار خاص را به Sensing Hub اضافه کردیم، زیرا معتقدیم این گام بعدی در بدنه عملکردهای همیشه روشن است که باید روی تراشه باشد. ما در چند سال گذشته میکروفون‌های همیشه روشن را در تلفن‌های هوشمند دیده‌ایم تا اطمینان حاصل کنیم که می‌توانید برنامه‌هایی مانند سیری یا دستیار Google را بدون نیاز به لمس دستگاه خود باز کنید.

به طور جداگانه، کوالکام تأیید کرده است که دوربین نمی تواند از طریق این عنصر Sensing Hub در چیپست جدید عکس یا فیلم بگیرد.این فقط برای اسکن طراحی شده است که آیا می تواند یک چهره را ببیند یا خیر، و تمام عناصر دیگر سیستم در طول این فرآیند خاموش می مانند. اسکن با وضوح VGA محدود نیز انجام می شود که 640 x 480 پیکسل است.

هیپ گفت: “این می تواند بسیاری از ویژگی های امنیتی واقعا خوب را نیز به همراه داشته باشد. حتی می تواند به طور بالقوه چیزی باشد که به این معنی است که دیگر به صفحه قفل خود نیاز نخواهید داشت.

برای کسانی که نگران دوربین همیشه روشن هستند، ممکن است مجبور شوید از گوشی‌هایی که دارای تراشه اسنپدراگون 8 نسل 1 هستند اجتناب کنند، زیرا کوالکام هنوز تأیید نکرده است که آیا این قابلیتی است که می‌توانید غیرفعال کنید یا خیر.

ما هنوز نمی دانیم چه گوشی هایی از این ویژگی پشتیبانی می کنند یا چگونه اجرا می شود. باید تا زمان رونمایی از گوشی‌هایی مانند Oppo Find X4، Xiaomi 12 و OnePlus 10 منتظر بمانیم تا مطمئن شویم این سازندگان چگونه از دوربین همیشه روشن استفاده خواهند کرد.