DDR6 در حال حاضر در حال کار است و چهار برابر سریعتر از DDR4 است

DDR6 چهار برابر سریعتر از DDR4 است

بر اساس گزارش ComputerBase، غول فناوری کره جنوبی در رویداد روز فناوری خود در سال 2021 بینشی در مورد چندین استاندارد حافظه نسل بعدی از جمله DDR6، GDDR6+، GDDR7 و HBM3 ارائه کرد.

سامسونگ اعلام کرد که توسعه استاندارد DDR6 توسط JEDEC، یک سازمان مهندسی نیمه هادی متشکل از بیش از 300 عضو، از جمله برخی از بزرگترین شرکت های کامپیوتری جهان، آغاز شده است و به آن کمک خواهد شد.

این گزارش اشاره می کند که تکمیل این استاندارد می تواند در سال 2024 محقق شود، اما با توجه به اینکه DDR5 به تازگی راه اندازی شده است، به احتمال زیاد حافظه های DDR نسل ششم در سال 2025 یا 2026 وارد می شوند.

با توجه به مشخصات فنی حافظه های DDR6، نرخ انتقال اطلاعات نسبت به نسل قبلی دو برابر خواهد شد.بنابراین می‌تواند با سرعتی در حدود 12800 مگابیت در ثانیه در ماژول‌های  JEDEC ( که چهار برابر DDR4 است ) وهمچنین دستیابی به 17000 مگابیت در ثانیه در ماژول‌های اورکلاک شده کار کند.

در مورد میزان کانال های حافظه در هر ماژول، برای DDR6 نیز با چهار کانال 16 بیتی که 64 بانک حافظه به آن ها می پیوندند، دو برابر خواهد شد.

GDDR (نرخ داده دو برابر گرافیک) به طور خاص با کارت های گرافیک سازگار است و بخشی جدایی ناپذیر از GPU ها است. نباید با رم DDR که حافظه سیستم را پوشش می دهد، اشتباه گرفت.

در جاهای دیگر، سامسونگ قصد دارد استاندارد GDDR6+ را قبل از عرضه اجتناب ناپذیر GDDR7 در دسترس قرار دهد. طبق گزارشات، سرعت آن به 24 گیگابیت در ثانیه می رسد، در نتیجه به پردازنده های گرافیکی 256 بیتی آینده اجازه می دهد تا حداکثر پهنای باند 768 گیگابایت بر ثانیه داشته باشند. علاوه بر این، پردازنده‌های گرافیکی با طرح‌بندی گذرگاه بیت 320/352/384 به پهنای باند بیش از 1 ترابایت بر ثانیه دست می‌یابند.

با نگاهی فراتر از اصلاح GDDR6، انتظار می‌رود که GDDR7 به سرعت انتقال تا 32 گیگابیت بر ثانیه برسد. همچنین گفته می شود که سامسونگ از ویژگی حفاظت از خطای بلادرنگ در استاندارد استفاده می کند. همانطور که Wccftech اشاره می کند، حافظه GDDR7 می تواند سرعت 1.5 ترابایت بر ثانیه را از طریق رابط باس 384 بیتی و تا 2 ترابایت بر ثانیه را از طریق یک سیستم 512 بیتی ارائه دهد.

در حال حاضر هیچ جدول زمانی برای نهایی شدن استاندارد GDDR7 وجود ندارد، بنابراین مصرف کنندگان باید در این مدت با GDDR6+ کنار بیایند.

کی دیگر از استانداردهای حافظه نسل بعدی که سامسونگ به آن دست زد، HBM3 بود. نسل سوم حافظه با پهنای باند بالا در سه ماهه دوم سال 2022 وارد مرحله تولید انبوه خواهد شد. این شرکت سرعت 800 گیگابیت بر ثانیه را برای HBM3 ذکر کرده است که باید پردازنده ها و پردازنده های گرافیکی آینده را تامین کند که به چنین سطوح عملکرد حافظه بالایی نیاز دارند. سامسونگ همچنین بر مناسب بودن این فناوری برای کاربردهای هوش مصنوعی تاکید کرد.