SSD جدید سامسونگ PCIe 5.0

SSD جدید PCIe 5.0 سامسونگ

پیش از نمایشگاه CES 2022، روزنامه‌نگار سابق فناوری و کارمند کنونی اینتل، Ryan Shrout، به ما این ایده را داده است که SSD جدید PCIe 5.0 سامسونگ در سال آینده چقدر سریع خواهد بود.

در پستی در توییتر، Shrout توضیح داد که در حالی که قصد داشت نسخه نمایشی را برای مطبوعات در کنفرانس فناوری ذخیره کند، به این نتیجه رسید که در عوض آن را به دیگران به صورت آنلاین نشان خواهد داد.

در طول آزمایشات وی با استفاده از پردازنده نسل دوازدهم (Alder Lake) Intel Core i9-12900k، مادربرد Asus Z690، کارت گرافیک Nvidia RTX 3080 و البته SSD کلاس سازمانی جدید PM1743 PCIe 5.0 سامسونگ، این درایو قادر به دستیابی به سرعت بیش از 13 گیگابایت بر ثانیه بود.

Samsung PM1743 PCIe 5.0 SSD

از آنجایی که Samsung PM1743 از یک کنترلر اختصاصی طراحی شده برای پشتیبانی از آخرین استاندارد PCIe استفاده می کند، درایو جدید سرعت خواندن و نوشتن لازم برای برآوردن نیازهای عملکردی فزاینده مراکز داده را ارائه می دهد.

اس اس دی PCIe 5.0 سامسونگ پس از عرضه، دارای سرعت خواندن متوالی تا 13 گیگابایت بر ثانیه با سرعت خواندن تصادفی 2500 هزار عملیات ورودی/خروجی در ثانیه (IOPS) خواهد بود. این سرعت 1.8 تا 1.7 برابر بیشتر از محصولات قبلی مبتنی بر PCIe 4.0 است.

در عین حال، سامسونگ PM1743 بازده انرژی بهبود یافته ای را تا 608 مگابایت بر ثانیه در هر وات ارائه می دهد که نشان دهنده افزایش 30 درصدی نسبت به نسل قبلی است. انتظار می رود این پیشرفت ها هزینه های عملیاتی سرور و مرکز داده را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و همچنین به کاهش ردپای کربن آنها کمک کند.

جیم پاپاس که مستقیماً از ابتکارات فناوری در اینتل است، در یک بیانیه مطبوعاتی درباره نحوه کار این شرکت با سامسونگ PM1743 بینش بیشتری ارائه کرد و گفت:

« اینتل با سامسونگ کار می کند تا جدیدترین SSD PCIe NVMe سامسونگ، PM1743 را آزمایش کند. با هم، ما مشترکاً مسائل فنی پیچیده ای را که در این دوره ارزیابی اولیه با PCIe 5.0 مواجه شده بود، حل کرده ایم. پتانسیل عملکرد Gen5 واقعا چشمگیر است. در آینده نزدیک، ما  معتقدیم که سیستم‌های PCIe Gen5 با SSD‌های پرسرعت NVMe، توانایی تغییر برنامه‌هایی مانند AI/ML و پایگاه‌های داده با کارایی بالا را خواهند داشت.»

منبع: techradar